18 C
Chicago
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Morawiecki spotyka się z prezydentem ws. projektu dotyczącego sędziów

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Premier Mateusz Morawiecki spotka się w piątek z prezydentem Andrzejem Dudą ws. projektu noweli ustawy o SN – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Na piątkowej konferencji prasowej rzecznik rządu przekazał, że przed złożeniem projektu nowelizacji ustawy o SN w Sejmie, Rada Ministrów została poinformowana o jego szczegółach. „Odbyło się specjalne spotkanie o godz. 16 we wtorek, na które pan premier zaprosił wszystkich członków Rady Ministrów lub wiceministrów, na którym ten projekt był szczegółowo przedstawiony, punkt po punkcie przez pana ministra Szynkowskiego vel Sęka” – powiedział Müller.

 

Dopytywany, czy w taki sam sposób projekt został przedstawiony prezydentowi, Müller przyznał, że skoro Andrzej Duda uznał, że projekt „nie był wystarczająco przedstawiony” to znaczy, że po stronie rządu był popełniony jakiś błąd.

 

Poinformował, że jeszcze w piątek premier Mateusz Morawiecki będzie o projekcie rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą.

 

Projekt noweli ustawy o SN wniesiony do Sejmu przez posłów PiS w nocy z wtorku na środę, ma – według autorów – wypełnić kluczowy kamień milowy ws. KPO. Zgodnie z projektem sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał Naczelny Sąd Administracyjny, a nie jak obecnie utworzona niedawno Izba Odpowiedzialność Zawodowej SN.

 

Projekt przewiduje poszerzenie zakresu tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mogłaby inicjować nie tylko strona postępowania, ale także „z urzędu” sam sąd. Projekt uzupełnia także badania podczas „testu” o przesłankę ustanowienia sędziego „na podstawie ustawy”.

 

W czwartek przed południem prezydent Andrzej Duda oświadczył, że nie współuczestniczył w przygotowaniu projektu noweli ustawy o SN, ani nie konsultowano go z nim. Zaapelował o spokojne i konstruktywne prace parlamentarne nad projektem. Zaznaczył jednocześnie, że nie zgodzi się na rozwiązania godzące w system konstytucyjny oraz nie pozwoli, aby do polskiego systemu prawnego został wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który będzie podważał nominacje sędziowskie albo pozwalał komukolwiek je weryfikować.

 

W związku z wystąpieniem prezydenta rzecznik PiS Rafał Bochenek poinformował, że projekt zmian w ustawie o SN, którego pierwsze czytanie miało się odbyć w Sejmie w czwartek po południu, na wniosek PiS został zdjęty z porządku obrad bieżącego posiedzenia Izby.

 

Jak informowano jeszcze w czwartek procedowanie projektu zostanie przełożone na styczeń. „Spodziewamy się w tej chwili, że 11 stycznia rozpoczniemy pracę” – przekazał wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.(PAP)

 

autorzy: Aleksandra Rebelińska, Jakub Borowski

 

reb/ brw/ par/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520