11.8 C
Chicago
wtorek, 27 lutego, 2024

Morawiecki: Polska stała się ziemią obiecaną dla zagranicznych inwestorów

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Zamrożenie gospodarcze postawiło realizację naszego programu pod znakiem zapytania; ale mimo to nie zatrzymaliśmy się w budowie nad Wisłą państwa dobrobytu; Polska stała się ziemią obiecaną dla zagranicznych inwestorów – mówił w niedzielę w kolejnym odcinku swojego podcastu premier Mateusz Morawiecki.

W przeddzień wygłoszenia w Sejmie swojego exposé, premier Mateusz Morawiecki zamieścił na Facebooku nowy odcinek podcastu, w którym mówił m.in. o „budowie nad Wisłą – mimo wszelkich przeciwności – państwa dobrobytu”.
„Niestety w ostatnich latach porządek geopolityczny, który pozostawił po sobie wiek XX zachwiał się w posadach. Pandemia, wojna na Ukrainie, a potem światowy kryzys energetyczny i inflacja, a u nas jeszcze w międzyczasie również kryzys migracyjny – wszystko to wyzwania bez precedensu w ciągu ostatnich 80 lat” – mówi Morawiecki zaznaczając, że spadały one na Polskę „jedno po drugim”.
Nawiązał też do programu, który zarysował w swoim exposé przed czterema laty w 2019 r. Jak mówił, brzmiał on „bardzo ambitnie”.
„Czy można było pomyśleć na serio o pełnej jego realizacji, mimo tak niesprzyjających warunków” – zastanawiał się premier. Wspomniał przy tym pandemię, która – jak mówił – sprawiła, że „czas się zatrzymał”, a „przyszłość stała się niepewna”.
Podkreślił, że „zamrożenie gospodarcze” postawiło realizację programu jego rządu pod znakiem zapytania.
„Mimo to nie zatrzymaliśmy się w budowie nad Wisłą państwa dobrobytu. Po pandemii nasza gospodarka szybko wróciła do zdrowia. Od końca 2019 roku do czerwca tego roku wzrost gospodarczy w Polsce był wyższy niż w większości najsilniejszych gospodarek. Zostawiliśmy Europę w tyle. A państwa takie jak Niemcy czy Francja pogrążyły się najpierw w recesji, a potem w stagnacji” – zapewnił.
„Co więcej Polska stała się ziemią obiecaną dla zagranicznych inwestorów” – ocenił premier.
Dodał, że niespodziewane przerwanie łańcuchów dostaw w czasie pandemii poważnie zagrażało naszemu niebezpieczeństwu. „Tymczasem szok związany z agresją Rosji na Ukrainę zadziałał otrzeźwiająco na międzynarodowy kapitał (…); międzynarodowe przedsiębiorstwa coraz częściej przenoszą produkcje z Azji do Europy, a w szczególności do Polski” – mówił.
Wspomniał przy tym o rządowych tarczach antykryzysowych, które wspierają przedsiębiorców oraz stopie bezrobocia w Polsce, która – jak zaznaczył – pozostaje jedną z najniższych w Europie.
Premier nawiązał również do wojny na Ukrainie oraz pomocy, jakiej Polska udzieliła temu krajowi. Zwracał też uwagę na wzmacnianie polskich sił zbrojnych w ostatnich latach. „Budujemy armię, która na lądzie będzie jedną z najsilniejszych w Europie” – podkreślił.
Mówił, że w ciągu kilku lat podwoiliśmy liczbę naszych żołnierzy, kupujemy sprzęt od najlepszych producentów, w tym czołgi Abrams, które zastąpiły na wyposażeniu wojska swoich sowieckich poprzedników.
Zapewnił też, że nasza pozycja w NATO „radykalnie zmieniła się w ostatnich latach”. „Wzmocnienie potencjału militarnego sprawiło, że Polska może stać się gwarantem bezpieczeństwa dla pozostałych krajów naszego regionu” – dodał.
Pod koniec listopada prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł nowy rząd Mateusza Morawieckiego, utworzony po wyborach parlamentarnych w tzw. pierwszym kroku konstytucyjnym. Premier Morawiecki w poniedziałek, 11 grudnia, przedstawi Sejmowi expose z wnioskiem o udzielenie rządowi wotum zaufania. Jeśli go nie uzyska – a klub PiS ma 191 posłów, co nie daje większości – inicjatywę ws. wyboru premiera i rządu przejmie Sejm.
Większość, 248 posłów, ma koalicja KO, Trzeciej Drogi i Lewicy; jej kandydatem na premiera jest Donald Tusk.
Zgodnie z harmonogramem na stronie Sejmu, w poniedziałek o godzinie 16.30 posłowie przejdą do wyboru premiera w drugim kroku konstytucyjnym. Wówczas odbędzie się debata, a o godz. 20 – głosowanie nad wyborem premiera.
We wtorek, 12 grudnia, o godzinie 9.00 nowy Prezes Rady Ministrów przedstawi program działania oraz skład rządu wraz z wnioskiem w sprawie wyboru Rady Ministrów. Według harmonogramu głosowanie odbędzie się o godz. 15.
Sejm wybiera Prezesa Rady Ministrów oraz proponowanych przez niego członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. (PAP)

 

Autor: Daria Kania

 


 

Premier: moje poniedziałkowe expose będzie w pewnym sensie historyczne

Moje poniedziałkowe expose będzie w pewnym sensie historyczne, dwudzieste wygłoszone przez polskiego premiera po 1989 r., czyli od momentu, w którym nasze państwo stało się wolne i demokratyczne i trzecie, którego przedstawienie przypadło w udziale mnie samemu – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
„Gdy nagrywam te słowa w niedzielne popołudnie myślę już o expose, które jutro w poniedziałek, 11 grudnia przedstawię w Sejmie. Będzie to expose w pewnym sensie historyczne, dwudzieste wygłoszone przez polskiego premiera po roku 1989, czyli od momentu, w którym nasze państwo stało się wolne i demokratyczne, trzecie którego przedstawienie przypadło w udziale mnie samemu”- podkreślił premier w nowym podcaście zamieszczonym na Facebooku.
„Przed jutrzejszym przemówieniem naturalnie wracam myślami do dwóch poprzednich zaprezentowanych przeze mnie w 2017, a potem w 2019 roku. Wielu z was może zastanawiać się, czy poniedziałkowe expose będzie tym najtrudniejszym. Wybory w których Prawo i Sprawiedliwość odniosło zwycięstwo, ale zapewne niewystarczające do objęcia władzy, praca nad budowaniem większości dla koalicji Polskich Spraw w parlamencie, możliwa zmiana władzy – wszystko to sprawia, że po 15 października napięcie polityczne w ostatnich tygodniach rosło z dnia na dzień” – zaznaczył Morawiecki.
A mimo to – jak podkreślił – „zadanie, które czeka mnie już za kilkanaście godzin nie wydaje mi się trudniejsze od tych, które mam już za sobą”. „Być może was zaskoczę, ale najtrudniejszym expose już na zawsze pozostanie dla mnie to którego nie wygłosiłem. W dzisiejszym odcinku chciałbym wam o nim trochę opowiedzieć. Słuchaczom mojego podcastu zamierzam zaproponować wspólne przeprowadzenie eksperymentu myślowego. Ten eksperyment zakłada, że cofniemy się trochę w czasie. Jakie byłoby moje ostatnie expose, gdybym już wtedy cztery lata temu u progu IX kadencji Sejmu wiedział o wyzwaniach, które wkrótce miały zaskoczyć Polskę?” – podkreślił Mateusz Morawiecki.
„19 listopada 2019 roku stanąłem przed parlamentarzystami pełen wiary, że dla naszego kraju nadszedł wreszcie dobry czas. Po burzliwym 30-leciu udało nam się zerwać z grzesznym dziedzictwem postkomunizmu. Liberalna polityka kolejnych rządów III RP wydawała się już tylko złym wspomnieniem. Podobnie zresztą bezrobocie, niskie płace, głodowe emerytury, które kojarzymy z okresem po zmianie ustroju. Przeprowadzona przez nas rewolucja godnościowa to była zdobycz cywilizacyjna wyczekiwana przez średnie i młodsze pokolenie Polaków. Państwo polskie, które jeszcze do niedawna było trzymane w przedpokoju przez największych graczy europejskich przysiadło się właśnie do ich stolika. Polska stawała się ważnym podmiotem politycznym na kontynencie. Polska naszych marzeń była w zasięgu ręki. Bliska jak nigdy w ciągu minionych 400 lat” – podkreślił premier.
Zwrócił uwagę, iż w tamtym expose przypomniał, że „że nasza droga do nowoczesnego państwa była kręta i bardzo wyboista”. „Mimo to wszyscy liczyliśmy, że po geopolitycznych burzach, teraz nadeszły lata spokoju. Niestety szybko okazało się, że los znowu nie był dla nas łaskawy” – zaznaczył Morawiecki.
Pod koniec listopada prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł nowy rząd Mateusza Morawieckiego, utworzony po wyborach parlamentarnych w tzw. pierwszym kroku konstytucyjnym. Premier Morawiecki w poniedziałek, 11 grudnia przedstawi Sejmowi expose z wnioskiem o udzielenie rządowi wotum zaufania. Jeśli go nie uzyska – a klub PiS ma 191 posłów, co nie daje większości – inicjatywę ws. wyboru premiera i rządu przejmie Sejm.
Większość, 248 posłów, ma koalicja KO, Trzeciej Drogi i Lewicy; jej kandydatem na premiera jest Donald Tusk.
Zgodnie z harmonogramem na stronie Sejmu, w poniedziałek o godzinie 16.30 posłowie przejdą do wyboru premiera w drugim kroku konstytucyjnym. Wówczas odbędzie się debata, a o godz. 20 – głosowanie nad wyborem premiera.
We wtorek 12. grudnia o godzinie 9.00 nowy Prezes Rady Ministrów przedstawi program działania oraz skład rządu wraz z wnioskiem w sprawie wyboru Rady Ministrów. Według harmonogramu głosowanie odbędzie się o godz. 15.
Sejm wybiera Prezesa Rady Ministrów oraz proponowanych przez niego członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. (PAP)

Autor: Edyta Roś

 

ero/ mhr/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520