29.1 C
Chicago
wtorek, 21 maja, 2024

Miliarder Ken Griffin zapłacił ponad 40 milionów dolarów za pierwszą edycję druku Konstytucji USA

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Miliarder z Chicago, Ken Griffin zapłacił 43.2 mln dolarów za jedną z pierwszych edycji kopii Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Licytację przeprowadził dom aukcyjny Sotheby.

 

To rekordowa kwota uzyskana do tej pory na aukcji za sprzedaż książki, rękopisu czy dokumentu historycznego.   Griffin przebił ponad 17 tysięcy osób, które brały udział w licytacji za pośrednictwem mediów społecznościowych.   Miliarder i założyciel funduszu Citadel zamierza bezpłatnie wypożyczyć nabytą właśnie kopię amerykańskiej Konstytucji   muzeum sztuki w Arkansas.

„Konstytucja Stanów Zjednoczonych jest świętym dokumentem, który uświęca prawa każdego Amerykanina i wszystkich, którzy aspirują do tego miana” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Kena Griffina. Dodał, że dlatego zamierza zapewnić dostęp do kopii Konstytucji wszystkim Amerykanom i osobom odwiedzającym muzea w USA.

Nabyta przez Griffina kopia Konstytucji jest zaledwie jedną z 13 jakie zachowały się z pierwszego druku tego dokumentu z 1787 roku. Tylko dwie jej kopie znajdują się w rękach prywatnych inwestorów. Po raz ostatni kopia Konstytucji USA z pierwszej edycji druku została sprzedana w 1988 roku. Za 165 tysięcy dolarów nabył ją wówczas Howard Goldman, nieżyjący już mąż filantropki Dorothy Tapper Goldman.

 

BK

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520