13.8 C
piątek, 26 kwietnia, 2024

ME w biathlonie – Złoto Hojnisz-Staręgi na 15 km

Biathlonistka Monika Hojnisz-Staręga zdobyła w Dusznikach-Zdroju złoty medal mistrzostw Europy w biegu indywidualnym na 15 km. Drugie miejsce zajęła Ukrainka Anastazja Merkuszyna, a trzecie – Rosjanka Łarysa Kuklina.

Mistrzynią Starego Kontynentu 29-letnia chorzowianka została już po raz drugi w karierze – poprzednio dokonała tego w 2013 roku w Bansku, gdzie triumfowała w biegu na dochodzenie. Kilka dni wcześniej wywalczyła brąz mistrzostw świata w Novym Mescie w biegu ze startu wspólnego.

W środę Polka miała jeden niecelny strzał, ale i tak wyprzedziła o 2,9 s bezbłędną Merkuszynę. Kuklina także pomyliła się raz i straciła do Hojnisz-Staręgi 15,5 s.

„Od samego początku było mi ciężko na trasie, ale była to raczej kwestia warunków, a nie mojej dyspozycji. Głęboki śnieg nie pomaga, zwłaszcza w biegu na tak długim dystansie jak 15 km. Po ostatnim strzelaniu byłam tak zmęczona, że naszła mnie myśl: +A niech sobie ta Merkuszyna wygra+” – relacjonowała Hojnisz-Staręga, cytowana na oficjalnej stronie internetowej Polskiego Związku Biathlonu.

„W połowie okrążenia zdałam sobie jednak sprawę, że mimo dużego zmęczenia odrabiam straty. (…) Pociesza mnie, że udało się tak pobiec mimo dość kiepskiego samopoczucia na trasie. To znaczy, że są jeszcze rezerwy” – dodała.

Impreza w Dusznikach-Zdroju to ostatni międzynarodowy sprawdzian przed mistrzostwami świata, które odbędą się 10-21 lutego w słoweńskiej Pokljuce. W ME tradycyjnie nie startuje światowa czołówka.

Na godzinę 14.15 zaplanowana jest rywalizacja mężczyzn na dystansie 20 km. Czwartek będzie dniem przerwy, a mistrzostwa zakończą się w niedzielę. W pozostałych konkurencjach Hojnisz-Staręga już nie wystąpi, ponieważ skupi się na przygotowaniach do MŚ.