Zleciłem Prokuraturze Krajowej analizę, czy w sprawie wypadku pod Stalową Wolą możemy rozważyć kwalifikację z przestępstwa zabójstwa z zamiarem ewentualnym – poinformował we wtorek minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
„Taka analiza jest w tej chwili na moje polecenie wykonywana. Musimy brać pod uwagę wszystkie okoliczności tego zdarzenia, bo taki zarzut bardzo trudno obronić przed polskim sądem. Natomiast nie wykluczam, że on zostanie w ten sposób zmieniony. Ale przedwcześnie byłoby w tej chwili postawić tutaj kropkę i powiedzieć, że tak będzie, bo muszę opierać się tutaj na rzetelnej i skrupulatnej analizie profesjonalistów, prokuratorów, którzy to badają w PK” – powiedział Ziobro w TVP Info.
W wypadku niedaleko Stalowej Woli w sobotę zginęło małżeństwo, które osierociło trójkę małych dzieci. Sprawca wypadku był pijany i jechał z prędkością co najmniej 120 km/godz. Przebył zabieg operacyjny ratujący życie i nadal przebywa w szpitalu.
Jak dodał Ziobro, „jeśli chodzi o wsparcie finansowe z Funduszu Sprawiedliwości, to jesteśmy jak najbardziej otwarci i rodzina będzie miała z naszej strony pełne wsparcie jak tylko jest to możliwe”.
„Dzisiaj rano zakończyłem proces przyznawania rent specjalnych dla dzieci, które zostały osierocone” – informował wcześniej we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Wyraził przy tym ubolewanie, że niestety takie wypadki zdarzają się coraz częściej. „Chcę z całą mocą powiedzieć, że przystąpimy bardzo szybko także do prac legislacyjnych, które będą bardzo jasno określały odpowiedzialność osób prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu” – zapowiedział premier.
Ziobro powiedział zaś we wtorek wieczorem, że „inną rzeczą jest zaostrzenie kar kodeksowych za tego typu przestępstwo”. „Musimy też rozważyć, że jeżeli mamy do czynienia jednak z przestępstwem nieumyślnym, spowodowanym przez sprawcę, który będąc pijany, świadomie wszedł do samochodu i brał pod uwagę, że może spowodować (…) wypadek drogowy, by za tego rodzaju przestępstwa również podwyższyć wymiar kary i takie propozycje przedłożymy” – zapowiedział minister-prokurator generalny.
„Myślę, że najmocniej działa na wyobraźnię uderzenie po kieszeni, nie chodzi tylko o sam wymiar kary. Z jednej strony mandaty, ale z drugiej trzeba wrócić do tej idei, którą już kiedyś proponowałem i została ona odrzucona przez znawców prawa konstytucyjnego w Polsce, mianowicie kwestię konfiskaty samochodu wtedy, gdy poziom alkoholu przekracza takie istotne granice” – zaznaczył Ziobro.
Wskazał, że gdyby wprowadzić od jednego promila karę konfiskaty lub karę pieniężną równowartości ceny samochodu, to sądzi, że mogłoby to istotnie przyczynić się do ograniczenia tego rodzaju zjawisk. (PAP)
Autor: Marcin Jabłoński
mja/ robs/