20.5 C
Chicago
poniedziałek, 22 lipca, 2024

Majmurek o Oscarach: Najciekawsze filmy 2021 roku zostały pominięte już przy nominacjach

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Najciekawsze filmy 2021 roku zostały prawie pominięte, przeszły zupełnie niezauważone. W tym roku już same nominacje do Oscarów były rozczarowujące – powiedział PAP krytyk filmowy Jakub Majmurek o przyznanych w nocy z niedzieli na poniedziałek Oscarach.

Zdaniem Jakuba Majmurka, Oscar dla „CODY” jest zaskoczeniem. „Nie spodziewano się, że ten film wygra – mały, kameralny, w Polsce nie miał swojej dystrybucji kinowej, a trafił od razu na platformę vod” – mówił. „Jest to też znak czasu. Ten Oscar jest bardzo znaczący nie w kontekście artystycznych zasług czy wartości filmu +CODA+, ale w kontekście sporu, konkurencji między tradycyjnymi hollywoodzkimi studiami, dystrybutorami, całym tym systemem bardziej analogowym, a platformami vod” – ocenił. Zdaniem krytyka spodziewano się, że pierwszego Oscara w kategorii głównej dla filmu dystrybuowanego przez platformę streamingową otrzyma film Netflixa, a nie Apple TV+.

 

Komentując Oscara za najlepszą rolę męską w „King Richard: Zwycięska Rodzina” dla Willa Smitha, zauważył, że aktor był faworytem bukmacherów. W ocenie Majmurka, jest to „nagroda za powrót”. „Na niedawnej gali Złotych Malin Smith też dostał nagrodę Odkupienia za +King Richard: Zwycięska Rodzina+” – przypomniał. Zwrócił uwagę, że aktor „po latach bardzo słabych ról, grania w trzeciorzędnych filmach akcji i nie tylko, dostał rolę, która pozwoliła przypomnieć światu, że jest on utalentowany”. Sam film krytyk określa jako „okropny i strasznie sentymentalny”. „Ale rola Willa Smitha to historia powrotu, a Hollywood lubi takie historie” – stwierdził.

 

„Sukienka” Tadeusza Łysiaka nominowana w kategorii najlepszy film krótkometrażowy nie zdobyła statuetki. W ocenie krytyka „jest to mało zwracająca uwagę opinii publicznej kategoria, więc też nastroje Akademii do ostatniej chwili pozostają tajemnicą”. Dodał, że „już sama nominacja dla tak młodego twórcy jest sukcesem, a na nagrody przyjdzie czas. Jest to też sukces Warszawskiej Szkoły Filmowej, w której ten film został nakręcony, jako dyplom”.

 

Majmurek powiedział, że w tym roku selekcja filmów, które zostały nominowane do Oscarów była rozczarowująca. „Te najciekawsze filmy 2021 roku zostały prawie zupełnie pominięte. Najciekawsze filmy zostały zupełnie niezauważone”. Wymienił filmy: „Kurier francuski z Liberty. Kansas Evening Sun” Wesa Andersona oraz „Zielony rycerz” Davida Lowery’ego; jak powiedział, jest to „film wybitny, który nie został w ogóle zauważony”. „Mam wrażenie, że te najciekawsze tytuły filmowe były w tym roku zdecydowanie gdzie indziej, a większość nagrodzonych filmów to nie są interesujące dla mnie projekty” – ocenił. (PAP)

 

autorka: Olga Łozińska

 

oloz/ dki/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520