17 C
wtorek, 7 maja, 2024

Liga NBA. Westbrook uzyskał 182. triple-double, pobił rekord Robertsona

Russell Westbrook (Washington Wizards) uzyskał 182. triple-double w koszykarskiej lidze NBA i tym samym pobił liczący 47 lat rekord Oscara Robertsona. W poniedziałek „Czarodzieje” przegrali z Atlanta Hawks 124:125, a Westbrook zdobył 28 punktów oraz miał 21 asyst i 13 zbiórek.

To jego 36. „potrójna zdobycz” w tym sezonie, piąta z rzędu i 18. w ostatnich 21 występach.

Za Westbrookiem (182) i Robertsonem (181) na liście wszech czasów są Magic Johnson (138), Jason Kidd (107) i LeBron James (99).

„Bardzo się cieszę z twojego osiągnięcia. Rodzina też jest z ciebie bardzo dumna” – stwierdził Robertson, cytowany w amerykańskich mediach. Z kolei Johnson dodał: „Wiemy obaj, jak ciężko uzyskać triple-double. Zrobiłeś coś, czego mi się nie udało. Podziwiam cię”.

Wyczyn nowego lidera pochlebnie skomentowali też Kidd i James, a Westbrook wszystkim odpowiedział: „Jestem wdzięczny za takie chwile. Normalnie nie lubię poklepywania po plecach, ale dziś jest inaczej”.

32-letni Westbrook (osiągnął także granicę 8 tysięcy asyst) mógł przesądzić o zwycięstwie Wizards w Hawks, ale dwie sekund przed końcem nie trafił za trzy punkty. Tym razem w składzie gości zabrakło znakomitego strzelca Bradleya Beala.

W zespole „Jastrzębi” najlepszy był Trae Young – 36 punktów, dziewięć asyst, sześć zbiórek. John Collins dołożył 28 pkt, osiem zbiórek, zaś Clint Capela zebrał 22 piłki z tablic i cztery razy zablokował rywali. Ponadto Bogdan Bogdanovic trafił siedem „trójek” i zakończył mecz z 25 pkt.

W poniedziałek bardzo skuteczni okazali się koszykarze San Antonio Spurs i Portland Trail Blazers. Ekipa Spurs pokonała Milwaukee Bucks 146:125, a Trail Blazers wygrali z Houston Rockets 140:129.

„Ostrogi” z Teksasu już do przerwy miały na koncie 87 punktów, rywale 64. Z kolei koszykarze z Portland w pierwszej kwarcie rzucili 50 punktów. W tych klubach najskuteczniejsi byli DeMar DeRozan (Spurs) 23 i Damian Lillard 34, w tym 28 w drugiej połowie.

W ciekawej potyczce w Konferencji Zachodniej walczący o awans do play off Golden State Warriors (36-33) wygrali 119:116 z najlepszym klubem obecnego sezonu NBA Utah Jazz (50-19).

Stephen Curry zdobył 36 pkt dla „Wojowników”, a Jordan Clarkson 41 (24 w ostatniej kwarcie) dla „Jazzmanów”.

Na 14 sekund przed ostatnią syreną, przy stanie 114:116, Curry trafił za trzy punkty, a później jeszcze wykorzystał dwa wolne.(PAP)

3. Portland Trail Blazers  40  29  .580
4. Minnesota Timberwolves  21  47  .309