23.7 C
niedziela, 28 kwietnia, 2024

Liga Europy: Trzecia porażka Rakowa, sukcesy Bayeru i Atalanty (podsumowanie)

www.strony.us - Strony Internetowe, Strony Internetowe Chicago Floryda, Pozycjonowanie, Pozycjonowanie stronwww, Pozycjonowanie Stron Chicago Floryda, Reklama Chicago

Raków Częstochowa poniósł trzecią porażkę w fazie grupowej piłkarskiej Ligi Europy – ze Sportingiem w Lizbonie 1:2 – i z jednym punktem jest ostatni w grupie D. Co najmniej drugie miejsce zapewniła sobie w niej Atalanta Bergamo. W tej samej sytuacji jest Bayer Leverkusen w grupie H.

Najlepsze zespoły każdej z ośmiu grup awansują bezpośrednio do 1/8 finału, natomiast te, które zajmą drugie miejsca, powalczą o awans do tej rundy w barażach ze „spadkowiczami” z Ligi Mistrzów. Drużyny z trzecich miejsc wystąpią z kolei po przerwie zimowej w barażu o 1/8 finału Ligi Konferencji.
Atalanta, która wygrała u siebie ze Sturmem Graz 1:0 (w drużynie gości do 59. minuty grał Szymon Włodarczyk), ma 10 punktów i na pewno nie zajmie już niższej lokaty niż druga. Po zwycięstwie nad Rakowem Sporting ma siedem punktów. Sturm Graz zgromadził cztery.
Już sam początek meczu w Lizbonie nie układał się po myśli mistrza Polski, który najpierw stracił obrońcę Bogdana Racovitana za faul w polu karnym (12.), a chwilę później – bramkę z podyktowanego za to zagranie rzutu karnego. Wykorzystał go Pedro Goncalves (14.). Ten sam piłkarz podwyższył na 2:0 dla gospodarzy w 52. minucie, również z „jedenastki”, przyznanej Sportingowi tym razem za zagranie ręką Milana Rundica.
Niespodziewanie w 71. minucie częstochowianom udało się zmniejszyć stratę – do siatki trafił Rundic, ale ostatecznie musieli oni pogodzić się z porażką.
W 5. kolejce, 30 listopada, Raków zagra na wyjeździe ze Sturmem, a Atalanta podejmie Sporting.
W grupie H Bayer pokonał na wyjeździe Karabach Agdam 1:0 dzięki bramce z rzutu karnego w doliczonym czasie drugiej połowy. Było to 11. z rzędu zwycięstwo „Aptekarzy”, licząc wszystkie rozgrywki. Są na pierwszym miejscu w tabeli zarówno swojej grupy w LE, jak i w Bundeslidze. W europejskich rozgrywkach mają 12 punktów, a za nią sklasyfikowane są ekipy Karabachu i Molde FK – po sześć.
Szansę wywalczenia awansu do kolejnej rundy miał w czwartek m.in. Liverpool, ale „The Reds” przegrali na wyjeździe z Toulouse 2:3. Nadal są na pierwszym miejscu w grupie E z dziewięcioma punktami, ale mają już tylko dwa przewagi nad rywalem z Francji. Kolejne miejsca zajmują Union St. Gillois – cztery i LASK Linz – trzy.
Swojej szansy nie wykorzystała również AS Roma, która przegrała w Pradze ze Slavią 0:2 (pomocnik gości Nicola Zalewski nie znalazł się w meczowej kadrze). Obie ekipy mają po dziewięć punktów. Trzeci jest Servette Genewa – cztery, a tabelę zamyka Sheriff Tyraspol z jednym punktem.
Identycznie ułożyła się sytuacja w grupie A, w której West Ham United, w bramce z Łukaszem Fabiańskim, pokonał Olympiakos Pireus 1:0, a SC Freiburg rozbił Backą Topolę 5:0. Drużyny z Anglii i Niemiec mają po dziewięć punktów, Olympiakos – cztery, a Backa Topola – jeden.
Finał Ligi Europy zaplanowany jest na 22 maja przyszłego roku w Dublinie.(PAP)