9.4 C
Chicago
piątek, 12 kwietnia, 2024

Konsul Ukrainy w Krakowie: „Ukraina przykładem swojego bohaterstwa próbuje ocalić Europę”. Polscy i europejscy rolnicy mają inne zdanie?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Ukraina przykładem swojego bohaterstwa próbuje ocalić Europę od tego strasznego zła „ruskiego miru”, ale oczekuje też solidarności i wsparcia – mówił w czwartek Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski podczas briefingu zapowiadającego obchody 2. rocznicy napaści Rosji na Ukrainę.

Jak podkreślił konsul w wystąpieniu, luty to miesiąc, w którym kumulują się tragiczne rocznice dla Ukrainy. „W obecnej sytuacji, kiedy Ukraina walczy ciężko z o wiele potężniejszym wrogiem te rocznice są bardzo ważnym elementem przypominającym całemu naszemu narodowi, ale też społeczności europejskiej, jak strasznym zagrożeniem jest tzw. ruski mir, który obecnie niesie dla całego świata głód, niebezpieczeństwo uderzenia jądrowego, także w kosmosie, deportacje ukraińskich dzieci, gwałty, mordy jeńców wojennych” – wskazywał Wojnarowski.

Podkreślił, że „Ukraina przykładem swojego bohaterstwa próbuje ocalić Europę od tego strasznego zła, ale oczekuje też solidarności i wsparcia”. „Kiedy giną tysiące naszych rodaków, wiele dzieci zostało deportowanych, to na pewno Ukraina nie może sobie pozwolić na zmęczenie wojną. Dlatego, że ten wróg nie da szansy ocalenia naszemu narodowi” tłumaczył konsul.
Wojnarowski odnosząc się do sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej ocenił, że „to bardzo mocny cios w plecy walczącej Ukrainy”.
„Mamy dzisiaj jednak dobre informacje – pan premier Tusk powiedział, że w najbliższych godzinach będą podjęte bardzo ważne działania, które pozwolą odblokować tę granicę” – mówił konsul w Krakowie i wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie sytuacja na granicy ulegnie normalizacji.
„Oczekuję, tak jak wszyscy Polacy i Ukraińcy, że będzie znalezione porozumienie i konsensus nawet w najtrudniejszych sprawach. Dlatego, że nie ma innej drogi – albo razem wygramy, albo wróg, czyli +raszyści+ razem z Putinem pójdą dalej” – wskazywał.
Według niego w obliczu zagrożenia płynącego z Kremla „musimy się skonsolidować, solidaryzować i rozwiązywać w sposób cywilizowany nasze spory, w tym spory handlowe”.
Wojnarowski podsumowując dwa lata pomocy udzielanej uchodźcom z Ukrainy przez mieszkańców Krakowa i Małopolski podkreślił, że „każdy Ukrainiec jest do głębi serca wdzięczny każdej Polce i każdemu Polakowi za wielkie serce i otwarte domy dla swoich rodaków – kobiet, dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych”.
„Niezależnie od tej sytuacji na granicy, gdzie pewne siły czy jacyś poplecznicy Putina próbują wprowadzać tę narrację rosyjską, Ukraińcy bardzo rzetelnie odróżniają wielkie serce całego narodu polskiego od tych osób, które próbują skłócić relację naszych państw” – powiedział konsul.
W tej chwili – dodał Wojnarowski – każda pomoc jest ważna dla walczącego państwa, zarówno militarna, jak i humanitarna. Według niego znaczącym gestem wsparcia dla społeczności ukraińskiej w Krakowie będzie udział mieszkańców miasta w zaplanowanych na najbliższe dni obchodach 10. rocznicy wojny i 2. rocznicy pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę.
W ramach tych uroczystości w czwartek wieczorem w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie otwarto wystawę „Pokolenia wojny”, prezentującą prace „odzwierciedlające światopogląd Ukraińców, którzy od dwóch lat żyją pod ciągłym ostrzałem bombowym i mimo tych trudów, nadal tworzą piękne rzeczy”.
W kolejnych dniach w tym samym miejscu będzie można oglądać pokaz malarstwa Nadii Pavlovej „Contra spem spero”. Obrazy wykonane w technice Fluid Art, są dla artystki swoistą art-terapią, po trudnych przeżyciach wojny. Z kolei wystawa malarstwa Jewhena Zadorożnego „Skradzione dzieciństwo” będzie „opowieścią o świecie małego człowieka, który jest pełen grozy, niebezpieczeństw, niezrozumienia tego, co się dzieje”.
W sobotę, w 2. rocznicę napaści Rosji na Ukrainę – zapowiedział konsul – ulicami Krakowa przejdzie marsz „Razem do zwycięstwa”. Jego uczestnicy przemaszerują z Rynku Głównego na skwer Wolnej Ukrainy, przy którym mieści się konsulat Rosji.(PAP)

 

autor: Rafał Grzyb

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520