-2.1 C
Chicago
Monday, December 11, 2023

Katargate to “wierzchołek góry lodowej”. Korupcja w instytucjach europejskich sięga znacznie głębiej

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Katargate – afera korupcyjna z udziałem obecnych i byłych europarlamentarzystów – to tylko “wierzchołek góry lodowej”; korupcja w instytucjach europejskich sięga znacznie głębiej – powiedział w środę w wywiadzie dla portalu informacyjnego The Brussels Times wiceprzewodniczący PE Dimitrios Papadimoulis, Grek z lewicowej partii Syriza.

“Myślę, że widzimy tylko wierzchołek góry lodowej” – powiedział Papadimoulis. – Nie wiemy jeszcze, ile pieniędzy wydano na zakup wpływów w bardziej nowoczesny sposób. Pieniądze w walizkach prawdopodobnie wykorzystano tylko na napiwki, aby kupić dodatkowe wpływy” – spekulował polityk.

 

Zastrzegł, że nie jest detektywem ani sędzią, ale – jego zdaniem – szansa, że Katarczycy i Marokańczycy zdecydowaliby się kupić wpływy, próbując jedynie zainwestować w drugą co do wielkości frakcję (Socjaliści i Demokraci) w najsłabszej instytucji europejskiej (PE), jest zerowa.

 

“Kierując się zdrowym rozsądkiem, mogę stwierdzić, że belgijscy śledczy mają jeszcze wiele do zrobienia” – ocenił grecki polityk.

 

W grudniu 2022 roku opinią publiczną w UE wstrząsnął skandal łapówkarski w Parlamencie Europejskim. Kraje takie jak Katar i Maroko rzekomo próbowały wpłynąć na decyzje gospodarcze i polityczne PE za łapówki przekazywane osobom zajmującym ważne stanowiska w europarlamencie.

 

Były europoseł, Włoch Pier Antonio Panzeri, jedna z kluczowych postaci w sprawie korupcyjnej, w zamian za złagodzenie wyroku poszedł na współpracę z belgijskim wymiarem sprawiedliwości w śledztwie, zgadzając się ujawnić szczegóły swojego procederu i nazwiska zamieszanych w nim osób.

 

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

 

asc/ mms/