7.7 C
Chicago
niedziela, 28 lutego, 2021

Japonia: Liczba narodzin najniższa, odkąd prowadzone są statystyki

Popularne

W 2020 r. w Japonii i w japońskich rodzinach mieszkających za granicą urodziło się niespełna 873 tys. dzieci, prawie o 26 tys. mniej niż rok wcześniej i najmniej, odkąd prowadzone są takie statystyki – wynika z poniedziałkowych danych ministerstwa zdrowia.

W ciągu roku w Japonii zmarło natomiast prawie 1,385 mln osób, co oznacza pierwszy od 11 lat spadek liczby zgonów – napisano we wstępnym raporcie resortu, w którym brano pod uwagę również mieszkających w Japonii obcokrajowców.

 

Ministerstwo zdrowia, pracy i opieki społecznej oceniło, że na trendy demograficzne mogła wpłynąć pandemia koronawirusa, ale nie sformułowało konkretnych wniosków na ten temat.

 

Japonia od wielu lat mierzy się ze spadającym wskaźnikiem urodzin. W 2019 roku po raz pierwszy w historii w kraju na świat przyszło mniej niż 900 tys. dzieci.

 

Według ekspertów taka tendencja wynika m.in. ze spadku liczby zawieranych małżeństw. Według najnowszych danych w 2020 r. w kraju zarejestrowano niespełna 538 tys. ślubów – o 78 tys. mniej niż rok wcześniej. Spadek o 12,7 proc. jest największy od 1950 roku.

 

Andrzej Borowiak (PAP)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Ostatnio dodane