17.1 C
Chicago
środa, 21 lutego, 2024

Holandia/ Sąd nakazał wstrzymanie eksportu do Izraela części zamiennych do F-35. „Poważne naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Holenderski sąd apelacyjny wydał w poniedziałek nakaz wstrzymania przez rząd eksportu do Izraela części zamiennych do samolotów F-35. W ocenie sądu mogłyby być one wykorzystane do działań „poważnie naruszających międzynarodowe prawo humanitarne”.

Tym samym rząd został zobowiązany do zablokowania eksportu tych części w ciągu najbliższego tygodnia.

Pozew wniosły w ubiegłym roku holenderskie organizacje pozarządowe, w tym lokalny oddział Amnesty International. Organizacje te wielokrotnie podnosiły kwestię cywilnych ofiar wojny w Strefie Gazy, toczącej się pomiędzy Izraelem i palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas.
Części do F-35 przechowywane w magazynie w Holandii są własnością USA – wyjaśniano w grudniu, gdy toczyły się pierwsze rozprawy przed sądem rejonowym. Podzespoły eksportowane są do kilku partnerów, w tym do Izraela, w ramach obowiązujących umów.
Prawnicy rządowi argumentowali pod koniec ubiegłego roku, że gdyby Holendrzy nie dostarczali Izraelowi części ze swojego magazynu, strona izraelska mogłaby z łatwością nabyć je gdzie indziej. Podkreślali też, że dostawy są decyzją polityczną, w którą nie powinien ingerować holenderski wymiar sprawiedliwości. (PAP)

os/ szm/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520