-0.8 C
Chicago
środa, 28 lutego, 2024

Gdańsk/ Szpital psychiatryczny wstrzymał przyjęcia na oddział dziecięco-młodzieżowy. „Krytyczne przekroczenie liczby pacjentów”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku wstrzymał w piątek przyjęcia na oddział dziecięco-młodzieżowy. Władze placówki tłumaczą to „krytycznym przekroczeniem liczby jednoczasowo hospitalizowanych pacjentów”.

Władze Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku poinformowały, że w piątek wstrzymano przyjęcia na oddział dziecięco-młodzieżowy.
Powodem jest „krytyczne przekroczenie liczby jednoczasowo hospitalizowanych pacjentów”. Podano, że obecnie na oddziale hospitalizowanych jest 76 pacjentów na 46 dostępnych łóżek.
„Pomimo wszelkich starań, oddział psychiatryczny dzieci i młodzieży jest permanentnie przepełniony. Z miesiąca na miesiąc sytuacja pogarsza się” – przekazała rzeczniczka szpitala Anna Czarnowska.
Dodała, że zbyt duża liczba przebywających w szpitalu dzieci istotnie utrudnia możliwość zapewnienia im bezpieczeństwa oraz należytej opieki i terapii. „Jednocześnie nie ma miejsc, gdzie można byłoby przekierować małoletnich pacjentów zgłaszających się do tutejszej Izby Przyjęć, gdyż dotyczy to wszystkich oddziałów dziecięco-młodzieżowych w całej Polsce” – stwierdziła i zaznaczyła, że – jej zdaniem – sytuacja ta jest obrazem trwającego od lat ogólnopolskiego kryzysu psychiatrii dziecięcej.
Podała, że szpital w przeciągu ostatnich trzech lat zwiększył liczbę miejsc hospitalizacji z 35 do 46 łóżek. Otwarto Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej – w ramach I poziomu referencyjnego, utworzono Poradnię Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, oraz Oddział Dzienny dla Dzieci i Młodzieży w ramach II poziomu referencyjnego. Zrealizowano szereg działań inwestycyjnych mających na celu podniesienie jakości i bezpieczeństwa udzielanych świadczeń.
Ponadto, korzystając ze wsparcia Samorządu Województwa Pomorskiego, zrealizowano również unijny Projekt pn. „Lepsza przyszłość. Przeciwdziałanie zaburzeniom psychicznym dzieci i młodzieży”, który komplementarnie wspiera działalność poradni i oddziału, a także pozwolił na stworzenie internetowej platformy wraz z LifeChatem dla wsparcia dzieci i ich rodziców.
Zdaniem władz szpitala potrzebne są jak najszybsze rozwiązania systemowe na poziomie ogólnopolskim.
Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku nie poinformował, kiedy pacjenci znów będą przyjmowani na oddział dziecięco-młodzieżowy.(PAP)

autor: Piotr Mirowicz

 

pm/ apiech/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520