4.1 C
Chicago
czwartek, 25 lutego, 2021

Fogiel: Będziemy badać możliwości uzyskania szczepionek bezpośrednio od producentów

Popularne

Będziemy badać możliwości uzyskania szczepionek przeciwko COVID-19 bezpośrednio od producentów – mówił w poniedziałek wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Szczepienia przeciwko COVID-19 były głównym tematem rozmowy z wicerzecznikiem PiS na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia. „Ponurą ironią losu jest to, że jako pierwsze z tej unijnej solidarności, z tych uzgodnień, że nie zamawiamy poza wspólną umową, wyłamały się Niemcy – kraj, który najczęściej mówi o solidarności wtedy, kiedy to jest im na rękę” – mówił Fogiel i przypominał w tym kontekście apele kanclerz Niemiec Angeli Merkel o solidarność ws. uchodźców.

 

„Powinniśmy o takich rzeczach pamiętać za każdym razem, kiedy będziemy słyszeć, że ktoś próbuje nas do czegoś niekorzystnego dla nas przekonać mówiąc o solidarności. To bardzo dobrze pokazuje, że Unia Europejska – przy jej wszystkich zaletach, przy jej wszystkich korzyściach – nie jest klubem ludzi, którzy są dla siebie wyłącznie mili i dbają nawzajem o swoje interesy, tylko jest areną, gdzie ścierają się interesy narodowe i bardzo jest istotne, żeby o tym pamiętać” – powiedział polityk PiS.

 

Jak podkreślił, jedyną rzeczą, która działa bez zarzutu w kwestii wspólnej umowy państw unijnych jest to, że wynegocjowano wspólną cenę dla wszystkich. „Chociaż to z punktu widzenia Polski jest najmniejszym problemem. My nie zamierzaliśmy na tych szczepionkach oszczędzać” – przekonywał.

 

Fogiel mówił także, że wąskim gardłem, który ogranicza Polskę w zwiększeniu szczepień nie jest wydolność systemu, nie jest sprawność służby zdrowia, ani liczba czy chęć do pracy lekarzy. „Tym czynnikiem jest wyłącznie dostępna liczba szczepionek” – zaznaczył.

 

„To pokazuje, że trzeba podjąć dodatkowe działania i również Komisja Europejska powinna takie działania podjąć, ale również Polska. Nie ukrywamy, będziemy i już to robimy, będziemy badać możliwości uzyskania szczepionek bezpośrednio od producentów. Mówimy oczywiście o tych producentach, których szczepionki mają lub będą miały dopuszczenie Europejskiej Agencji Leków” – powiedział.

 

15 stycznia koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw Covid-19 w drugim kwartale. Aby to osiągnąć – poinformowano – konieczne są pewne modyfikacje procesów produkcyjnych i w rezultacie w zakładzie w Puurs w Belgii nastąpi tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzącym tygodniu. Zapowiedziano, że powrót do pierwotnego harmonogramu dostaw do UE nastąpi 25 stycznia, a dostawy zostaną zwiększone począwszy od 15 lutego.

 

(PAP)

 

autor: Grzegorz Bruszewski

 

gb/ godl/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Ostatnio dodane