9.4 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Conrad Nowak podsumował rozmowę burmistrza Chicago i prezydenta Warszawy

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

CHICAGO: (In. wł) – Conrad Nowak, Współprzewodniczący Komitetu Miast Siostrzanych Chicago-Warszawa, był organizatorem spotkania zoomowego pomiędzy pomiędzy burmistrzem Chicago – Lori Lightfoot i prezydentem miasta Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Spotkanie odbyło się w miniony czwartek. Komitet Miast Siostrzanych w Chicago szeroko nagłaśniał to spotkanie.

W czasie rozmowy w Radiu dla Ciebie – Polski FM 92.7 w miniony weekend  rozmawialiśmy z Conradem Nowakiem o celach tego spotkania.

Burmistrz Lori Lighfoot i Prezydent Warszawy – Rafal Trzaskowski mówili o gotowości pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy, którzy masowo przybywają do Polski, w tym także do stolicy Polski – do Warszawy. Do Polski dotarło około 2,3 miliona uchodźców z Ukrainy, w tym około 300,000 do Warszawy. Mówiono o potrzebie współpracy na rzecz niesienia pomocy matkom i dzieciom w Polsce, a także o pomocy uchodźcom z Ukrainy którzy będą przybywać do Chicago i do USA.

Wkrótce miasto Chicago może zobaczyć więcej ukraińskich sąsiadów. W Chicago mieszka obecnie około 50,000 osób z Ukrainy, a w aglomeracji chicagowskiej około 200,000 osób ukraińskiego pochodzenia.

Prezydent Joe Biden w czasie wizyty w Polsce w miniony weekend ujawnił, iż jego administracja pozwoli na przyjazd do USA około 100,000 osób z Ukrainy. Decyzje w tej sprawie są dopracowywane na szczeblu federalnym.

Chicago i Warszawa są miastami siostrzanymi od 1960 roku, pierwszym związkiem miast siostrzanych ustanowionym w Chicago. Na tym modelu opiera się współpraca z kolejnymi miastami, jaką nawiazało Chicago. W chwili obecnej działa w Chicago 27. Komitetów Miast Siostrzanych. W ostatnich tygodniach wykluczono komitet Chicago z Moskwą, jako konsekwencję brutalnego ataku Rosji na Ukrainę.

Conrad Nowak koordynowal spotkanie burmistrza Chicago i prezydenta Warszawy. Jest współprzewodniczącym Komitetu Miast Siostrzanych Chicago-Warszawa. Celem Komitetu Miast Siostrzanych jest wzmocnienie współpracy Chicago z Warszawą, wzmocnienie także  współpracy Chicago z Kijowem.

Komitet Chicago – Warszawa pracuje nad kolejnymi projektami.  W przeszłości Komitet zapraszał prezydentów miasta Warszawy, ambasadorów USA w Polsce.

Tekst @ Andrzej Mikolajczyk

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, Lori Lighfoot, burmistrz Chicago i Conrad Nowak, Współprzewodniczący Komitetu Miast Siostrzanych Chicago-Warszawa, moderator spotkania zoomowego.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520