5.7 C
Chicago
Friday, December 1, 2023

Chorwacja/ Nawałnica ludzi na granicach! Działania władz Serbii jedną z przyczyn wzrostu napływu nielegalnych imigrantów

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Na granice Chorwacji nacierają istne nawałnice ludzi; jedną z przyczyn wzrostu napływu nielegalnych imigrantów są działania władz sąsiedniej Serbii – ocenił w poniedziałek chorwacki dziennik “Jutarnji list”.

W tym roku granicę Chorwacji przekroczyło około 62 tys. nielegalnych migrantów, czyli o 70 proc. więcej, niż w roku ubiegłym. Połowa nie zgłosiła się do chorwackich ośrodków, a 97 proc. z nich wkrótce opuściło Chorwację i wyjechało do innych krajów Europy. Na północy państwa zatrzymano o 60 proc. więcej przemytników, niż rok temu; dwie trzecie spośród nich to obcokrajowcy – przypomniał dziennik.
80 proc. nielegalnych imigrantów – głównie obywateli Afganistanu, Turcji, Maroka, Pakistanu, Iraku i Bangladeszu – to mężczyźni. W raporcie chorwackich władz wskazano, że jednym z powodów wzrostu imigracji jest “manipulowanie tym zjawiskiem przez Serbię”. Kraj ten nie ujednolicił zasad swojej polityki wizowej z normami obwiązującymi w UE, dlatego legalnie dostają się tam osoby, które następnie niezgodnie z prawem próbują przekraczać granice UE. Według rządu w Zagrzebiu do Chorwacji przybywa obecnie 15 razy więcej Afgańczyków, niż trzy lata temu i kilka tysięcy Rosjan – czego nie odnotowywano przed agresją tego kraju na Ukrainę, rozpoczętą w lutym 2022 roku.
Politolog Andzielko Milardović zaznaczył, że “z Rosji mężczyźni uciekają przed mobilizacją, a z Afganistanu przed ogólnym kryzysem”. “Jeśli jednak spojrzeć na statystyki, interesujące jest to, że migranci to głównie mężczyźni w sile wieku, którzy nie zabierają ze sobą swoich żon” – dodał.
Chorwacja znajduje się na tzw. szlaku bałkańskim, wiodącym przez Turcję, Bułgarię, Grecję, Macedonię Północną, Serbię oraz Bośnię i Hercegowinę. Jest to jeden z głównych korytarzy migracyjnych prowadzących do Unii Europejskiej. Liczba złożonych wniosków o azyl wzrosła w kraju w tym roku o 700 proc., a minister spraw wewnętrznych Davor Bożinović informował w październiku, że w 2023 roku schwytano już niemal 1 tys. przemytników ludzi. (PAP)

 

jbw/ szm/