13.2 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

California Forever. Miliarderzy budują utopijne miasto na pustkowiu. Ma mieć klimat „starej Ameryki”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W powiecie Solano w Kalifornii powstanie utopijna miejscowość, która ma odtworzyć klimat „staromodnych amerykańskich miast”. Za pomysłem i realizacją projektu stoją miliarderzy technologiczni oraz banki inwestycyjne. Według prognoz – do 2040 roku w miasteczku ma mieszkać 400 tys. ludzi.

Jan Sramek – trader z Goldman Sachs – stwierdził, iż ma nadzieję, że w Solano County zostanie odtworzone „to, co czuły stare miasta w Ameryce”. Sramek jest liderem grupy California Forever, która skupiła 50 000 akrów ziemi o wartości 800 mln dolarów, aby zrealizować projekt kalifornijskiej utopii.

Projekt jest wspierany m.in. przez współzałożyciela LinkedIn Reida Hoffmana, inwestora Andreessen Horowitz Marca Andreessena i wdowę po Stevie Jobsie Laurene Powell Jobs.

W wywiadzie dla San Francisco Chronicle główny planista California Forever Gabriel Metcalf stwierdził, że jeśli projekt odniesie sukces, w mieście może zamieszkać nawet 400 tys. ludzi. To jego zdaniem realny cel na najbliższe dziesięciolecia.

W jaki sposób projekt California Forever ma być wyjątkowy? Przede wszystkim miasto zostanie zbudowane od podstaw na gołej ziemi. Na artystycznych renderingach miasta można zobaczyć nieregularny szereg domów jednorodzinnych w stylu śródziemnomorskim, rozsianych na zboczach linii brzegowej.

Miasto ma stawiać na czystą energię, czyli OZE – samowystarczalność energetyczną społeczności mają zapewniać m.in. farmy fotowoltaiczne. Sam Sramek podkreśla jednak, że w istocie miasto ma być „staromodne” i czerpać z odnoszących sukces dzielnic w Bostonie, Filadelfii oraz North Beach i Noe Valley w San Francisco. Wyobrażenia artystów mogą więc kłócić się z wyidealizowaną wizją progresywnej społeczności.

„Nie chcemy budować miasta jutra, chcemy budować miasto wczoraj” – powiedział Sramek w czasie forum emerytów, co przytacza San Francisco Chronicle. W niektórych wizualizacjach przedstawiono miasto, jako wolne od samochodów. W tym aspekcie Sramek myśli podobnie. Chce zbudować miasto, w którym „ludzie będą mogli chodzić pieszo” ze względu na bliskość, np. sklepów.

Projekt California Forever został ujawniony całkiem niedawno. Przedtem ziemia w Solano County była skupowana na masową skalę w sposób niejako anonimowy. Doprowadziło to do wszczęcia federalnego śledztwa z uwagi m.in. na obawy o bezpieczeństwo narodowe – ziemia była skupowana w bezpośrednim sąsiedztwie bazy wojskowej Travis Air Force Base.

Zakupiony przez inwestorów areał odpowiada trzykrotności powierzchni nowojorskiego Manhattanu.

Red. JŁ

(Źródło: Daily Mail)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520