21.6 C
Chicago
wtorek, 16 kwietnia, 2024

Bloomberg: Spór UE z AstraZenecą może jeszcze bardziej skomplikować relacje Londyn-Bruksela

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Unia Europejska nie rozwiązała sporu z firmą AstraZeneca w sprawie dostaw szczepionek, co zwiększa ryzyko dodatkowych opóźnień w szczepieniach przeciwko Covid-19. Spór może jeszcze bardziej skomplikować burzliwe relacje między Wielką Brytanią a UE po brexicie – pisze Bloobmerg.

Zgodnie z umową zawartą z brytyjskim rządem, AstraZeneca ma zapewnić Wielkiej Brytanii 100 mln dawek szczepionki, która została opracowana wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Obecnie firma jest w sporze z UE z powodu zapowiedzi zmniejszenia dostawy szczepionki na tamtejszy rynek, co jest efektem problemów produkcyjnych w jej fabryce w Belgii.

 

Konfrontacja – jak wskazuje Bloomberg – może oznaczać dalsze opóźnienia w powolnej kampanii szczepień UE. Wrzuca także producenta szczepionek ratujących życie do politycznej walki z 27 rządami i ich niespokojnymi wyborcami, zdesperowanymi, by wyciągnąć swoje gospodarki z największej recesji, jaką pamiętamy.

 

Ten spór jest kolejnym cierniem w napiętych relacjach między Wielką Brytanią a UE po brexicie – zauważa Bloomberg. Wielka Brytania, która złożyła zamówienie u AstraZeneca na trzy miesiące przed Unią, stara się uniknąć kontrowersji, a jednocześnie chce pokazać korzyści płynące z samodzielnego działania.

 

Brytyjski premier Boris Johnson powiedział dziennikarzom na konferencji prasowej, że niedobory w UE „są naprawdę sprawą naszych przyjaciół z UE i zainteresowanych firm”. „Jesteśmy bardzo pewni naszych kontraktów, jesteśmy bardzo pewni naszych dostaw” – podkreślił.

 

(PAP)

 

cyk/ tebe/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520