0.9 C
Chicago
Sunday, December 10, 2023

Australijska firma kupiła część Chicago Skyway

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Drugi raz w ciągu ostatnich siedmiu lat Chicago Skyway zmienia właściciela.  Kanadyjskie plany emerytalne, które kontrolują Skyway, chciały sprzedać jedną trzecią udziałów.

 

Cały odcinek tej drogi wyceniono  na 4 miliardy dolarów. Opłaty za przejazd rosną od 2005 roku kiedy to Chicago zdecydowało się na wydzierżawienie Skyway. Canada Pension Plan Investment Board i OMERS Infrastructure ogłosiły w tym tygodniu sprzedaż dwóch trzecich udziałów australijskiej Atlas Arteria Ltd., zajmującej się płatnymi drogami. Firma zapłaciła  2.014 miliarda dolarów.

Cały odcinek płatnej Chicago Skyway czyli niespełna 8 mil wyceniono na 3 miliardy dolarów, czyli o 1 miliard dolarów mniej niż przewidywali inwestorzy. Prywatne firmy wraz z Ontario Teachers’ Pension Plan wydzierżawiły w 2015 roku drogę za 2.8 mld dolarów, o 1 mld dolarów więcej niż chicagowscy podatnicy dostali za 99-letnią dzierżawę w 2004 roku.

Z kolei najnowsza zmiana właściciela ma przynieść chicagowskim podatnikom około 25 mln dolarów zysku, co wystarczy, by zredukować o połowę podwyżkę podatku od nieruchomości, którą zaproponowała burmistrz Lori Lightfoot.

Sprzedaż  Chicago Skyway była pomysłem byłego burmistrza Wietrznego Miasta,  Richard M. Daley, który ostatecznie zgodził na na dzierżawę na 99 lat. Umowa dotycząca Skyway pozwalała operatorom na regularne podnoszenie opłat za przejazd. Stawka dla samochodów na 7.8-milowym skrócie z Chicago do Indiany wynosi obecnie 5.90 dol., a dla większych pojazdów stawki są jeszcze wyższe. Kierowcy samochodów osobowych płacili w 2004 roku  tylko 2 dolary.

Warto dodać, że Skyway wygenerował 114.3 mln dolarów przychodów z opłat za przejazd w 2021 roku, co oznacza wzrost z 84.9 mln dolarów w 2020 roku w okresie największej pandemii – wynika z najnowszego audytu przeprowadzonego dla Chicago przez firmę księgową.

 

BK