20.8 C
Chicago
sobota, 13 lipca, 2024

Trzebinia/ Radni miasta zaapelują do władz państwa o pomoc w sprawie zapadlisk

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Radni zwrócą się do prezydenta, premiera oraz obu izb parlamentu z apelem o pomoc finansową w związku z zapadliskami oraz w kwestii prac nad specustawą dla Trzebini. Decyzja w tej sprawie została podjęta podczas czwartkowej rady miasta.

Jak poinformował PAP przewodniczący Rady Miasta Trzebinia Waldemar Wszołek, w czwartek radni jednogłośnie opowiedzieli się za apelem do władz państwa, w którym poruszyli kwestie finansowego wsparcia dla tej pogórniczej gminy oraz specustawy dotyczącej odwadniania Trzebini.

„Chodzi o środki na przygotowanie nowych terenów, na których mógłby powstać, np. cmentarz czy ogródki działkowe. Dziś nie mamy praktycznie miejsca do pochówków na terenie osiedli Siersza i Gaj” – wyjaśnił. „W tym apelu zawarliśmy prośbę o pomoc, o wsparcie, o przyznanie środków dodatkowych dla tych terenów, które są poszkodowane zapadliskami” – dodał.

Radni zaapelowali również o przyspieszenie prac nad specustawą dotyczącą odwadniania Trzebini. „Zależy nam, aby jak najszybciej przeprowadzić te działania” – podkreślił.

Państwowy Instytut Geologiczny wyznaczył na terenie gminy prawie pół tysiąca miejsc zagrożonych powstaniem zapadlisk. 38 punktów jest w odległości do 20 metrów od terenów zabudowanych – dodatkowe badania tych obszarów mają rozpocząć się na przełomie kwietnia i maja. W środę wojewoda małopolski Łukasz Kmita wydał rozporządzenie zakazujące przebywania na oznakowanych, ogólnodostępnych, publicznych terenach zagrożonych zapadliskami w Trzebini.

W poniedziałek sejmik województwa małopolskiego przyjął jednogłośnie apel do zarządu regionu w sprawie udzielenia pomocy finansowej w wysokości 1 mln zł dla gminy Trzebinia z przeznaczeniem na zabezpieczanie i usuwanie skutków zapadlisk pogórniczych.

O zapadliskach w małopolskiej gminie stało się głośno we wrześniu 2022 r., kiedy ziemia wchłonęła kilkadziesiąt grobów na cmentarzu parafialnym.

Szkody pogórnicze są spowodowane przez dawną kopalnię węgla kamiennego „Siersza” działającą w tym mieście od połowy XIX wieku. W latach 1999-2001 kopalnia zakończyła działalność. Likwidatorzy zakładali, że pozostałe po eksploatacji pustki wypełni woda. Z biegiem czasu woda zaczęła podchodzić coraz bliżej powierzchni ziemi.(PAP)

autorka: Julia Kalęba

juka/ jann/

- Advertisement -

Podobne

1 KOMENTARZ

  1. PiS dalej promuje węgiel aby uspokoić górników i zdobyć ich głosy w wyborach.
    Życie ludzi, dbałość o środowisko to wszystko jest nieważne.
    Ważne jest koryto

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520