21.6 C
Chicago
wtorek, 16 kwietnia, 2024

1,2 mln Polaków produkuje prąd dzięki fotowoltaice. Anna Moskwa: „Idziemy do przodu licząc, że w tej odnawialnej energii uda nam się zrealizować jeszcze więcej niż założyliśmy”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W fotowoltaice jest prawie 1,2 mln prosumentów – powiedziała w czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas corocznej konferencji zorganizowanej przez Bank Ochrony Środowiska „Idea-Biznes-Klimat” 2022.

Minister poinformowała, że w fotowoltaice w Polsce jest prawie 1,2 mln prosumentów. „To też pokazuje, że ta nasza transformacja jest akceptowalna, kiedy przynosi korzyści nie tylko środowiskowe, ale korzyści finansowe, daje rachunek zmniejszony, o co najmniej jedno zero. Na pewno fotowoltaika taki efekt przyniosła” – stwierdziła Anna Moskwa.

 

Podkreśliła, że zmiany, których rząd dokonał w założeniach do polityki energetycznej jeszcze w styczniu tego roku również dzisiaj są aktualne.

 

„Z jednej strony mówimy o wydłużaniu działalności bloków energetycznych, tych bloków węglowych, wydłużania w stosunku do tej polityki energetycznej, którą mamy, ale nie dlatego, że jest wojna i jest kryzys, tylko, że jeszcze w styczniu zdiagnozowaliśmy, że to zapotrzebowanie na tę stabilną energię w Polsce będzie w latach 2025, 2026, 2027 większe. Zrewidowaliśmy nasze założenia, co do transformacji, oceniając między innymi potencjał społeczny, potencjał gospodarczy i to zapotrzebowanie” – stwierdziła Moskwa.

 

Przypomniała, że jeszcze w styczniu rząd doszedł do wniosku, że chce „zwiększyć ambicje transformacyjne”, „ambicje w odnawialnych źródłach energii m.in. w morskiej energetyce wiatrowej”.

 

„Dołączamy te nowe technologie, które się pojawiły rok temu. Jeszcze o SMR, MMR nieśmiało rozmawialiśmy. Dzisiaj już absolutnie z pewnością dołączmy je do naszej polityki energetycznej” – zaznaczyła Anna Moskwa.

 

„To, co deklarujemy – konsekwentnie będziemy te założenia realizować, będąc w zupełnie innej sytuacji niż wiele państw europejskich, które gorączkowo poszukują gazu, gorączkowo poszukują innych źródeł, podpisują kontrakty, zmieniają swoje założenia radykalnie. My mówimy konsekwentnie: idziemy do przodu licząc, że w tej odnawialnej energii uda nam się zrealizować jeszcze więcej niż założyliśmy” – zapewniła Anna Moskwa.

 

Od lipca obowiązuje nowy system rozliczeń prosumentów, czyli tzw. net-biling, w którym prosument (jednoczesny wytwórca i konsument energii) jest aktywnym uczestnikiem rynku. We wrześniu br. wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska informował, że w połowie tego roku w Polsce było ponad 1,1 mln prosumentów. (PAP)

 

autor: Anna Bytniewska

 

ab/ mmu/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520