Żywiec: Pięć lat więzienia dla nauczyciela religii, który wykorzystywał seksualnie uczennice

Żywiec: Pięć lat więzienia dla nauczyciela religii, który wykorzystywał seksualnie uczennice

Na pięć lat i sześć miesięcy więzienia skazał Sąd Rejonowy w Żywcu byłego nauczyciela religii oskarżonego o seksualne wykorzystywanie uczennic. Sprawa zbulwersowała mieszkańców regionu. Proces dla dobra pokrzywdzonych odbywał się za zamkniętymi drzwiami. Wyrok zapadł w miniony piątek. – Sąd podzielił zasadność zarzutów sformułowanych w akcie oskarżenia. Wyrok przyjmujemy jako słuszny – komentuje Prokuratura Rejonowa w Żywcu.

– Po publikacji wyroku dzisiaj dokonamy jego kompleksowej oceny, ale na ten moment nie zakładamy apelacji – poinformowała Agnieszka Michulec, prokurator rejonowy w Żywcu. Przypomniała, że oskarżonemu zarzucano kilka czynów i sąd wymierzył za nie karę łączną pięciu lat i sześciu miesięcy pozbawienia wolności, a także orzekł inne środki karne. Na poczet wymierzonej kary mężczyźnie sąd zaliczyło areszt tymczasowy, w którym mężczyzna przebywa od czerwca ub. roku. Przypomnijmy, że śledztwo w sprawie molestowania trzech uczennic prokuratura wszczęła wiosną ubiegłego roku, dokładnie 8 marca.

 

– Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zgłosił dyrektor Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Żywcu. Seksualnego wykorzystania zależności miał dopuścić się jeden z nauczycieli – informował DZ rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej, prokurator Jacek Boda. Prokuratura Rejonowa w Żywcu wszczęła śledztwo o czyn z art.199 paragraf 1 kk. Mówi on o tym, że „kto, przez nadużycie stosunku zależności lub wykorzystanie krytycznego położenia, doprowadza inną osobę do obcowania płciowego lub do poddania się innej czynności seksualnej albo do wykonania takiej czynności, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. A także z art. 200 paragraf 1 kk dotyczącym tego, że „kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12”).

 

Informacja o tym, że czynności dowodowe prowadzone są także pod kątem czynów z art. 200 paragraf 1 kk pojawiła się komunikacie prokuratury i obiegła Żywiecczyznę lotem błyskawicy, była gorąco komentowana przez mieszkańców powiatu. Tym bardziej, że seksualnego wykorzystania zależności miał dopuścić się jeden z nauczycieli. Ze względu na dobro pokrzywdzonych prokuratura nie ujawniała jednak szczegółów śledztwa. Sprawy nie komentowała i nie komentuje szkoła. Odniosło się do niej natomiast starostwo powiatowe.

 

– Powiat żywiecki, jako organ prowadzący, natychmiast po stwierdzeniu możliwości wystąpienia zdarzenia zgłosił sprawę na policję. Również niezwłocznie zostały podjęte działania, których efektem było zawieszenie pracownika jednostki oświatowej, wobec którego prokuratura wszczęła postępowanie wyjaśniające i w efekcie z dniem 1 maja 2017 r. osoba ta nie jest już pracownikiem placówki – informował nas Dariusz Szatanik, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Żywcu.

 

W skierowanym do sądu akcie oskarżenia prokuratura zarzuciła byłemu nauczycielowi popełnienie czterech czynów (zakwalifikowanych w różny sposób) z art.199 i art. 200 kodeksu karnego. Za czyny te górna granica kary wynosi 12 lat więzienia. W tej sprawie została oskarżona także druga osoba – była dyrektorka żywieckiej placówki, której prokuratura postawiła zarzut z art. 231, czyli niedopełnienie obowiązków niezwłocznego zawiadomienia organów ścigania o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Proces rozpoczął się w marcu tego roku. Odbywał się za zamkniętymi drzwiami ze względu na dobro pokrzywdzonych.

 

 

JAK aipCOMMENTS

WORDPRESS: 0