Zyski z podatku od napojów słodzonych w Seattle przekroczyły oczekiwania

Zyski z podatku od napojów słodzonych w Seattle przekroczyły oczekiwania

W pierwszych trzech miesiącach obowiązywania podatek od słodzonych napojów w Seattle przyniósł o milion dolarów więcej, niż się spodziewano.

Za sprawą podatku zebrano w sumie 4,446,000 dolarów. Miasto szacowało, że w całym pierwszym roku uda się zgromadzić 14,8 miliona.

Pracodawcy podkreślają, że w podatku chodzi bardziej o zapobieganie otyłości i cukrzycy niż o pieniądze. Rzecznik lokalnego Departamentu Zdrowia nadmienił, że jest jeszcze za wcześnie, by mówić, czy podatek spełnia swoją rolę i przyczynia się do mniejszego spożycia niezdrowych napojów.

W pierwszym roku obowiązywania podatku 26% pozyskanych z niego środków ma zostać przeznaczonych na zdrowe opcje żywieniowe dla ludzi o niższych dochodach; 24% trafi na programy opieki nad dziećmi. Pozostałe pieniądze zostaną wykorzystane m.in. na pokrycie kosztów pierwszego roku nauki absolwentów szkół średnich na college’u.

(mcz)

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0