Nie żyje Ryszard Kowalczyk. W 1971 r. chciał wysadzić aulę z esbekami

Nie żyje Ryszard Kowalczyk. W 1971 r. chciał wysadzić aulę z esbekami

Nie żyje Ryszard Kowalczyk, jeden z braci, którzy wysadzili w powietrze aulę Wyższej Szkoły Pedagogicznej w 1971 roku protestując przeciwko komunistycznej władzy. Miał 80 lat. 

Aula wyleciała w powietrze kilkanaście godzin przed akademią, na której miano odznaczyć funkcjonariuszy MO i SB. Wśród nich byli ludzie odpowiedzialni za stłumienie robotniczych protestów na Wybrzeżu. Wybuch – jak tłumaczyli bracia – był aktem protestu przeciwko komunistycznej władzy, ale przygotowano go tak, aby nikt nie zginął. Braci zatrzymano w lutym 1972 roku, Jerzego skazano na karę śmierci, a Ryszarda na 25 lat więzienia. Na wolność wyszli w latach 80.

 

Czyn opozycjonistów do tej pory dzieli opolan i budzi gorące dyskusje. – Niestety wiele osób wciąż zapomina, że bracia zostali już w 2005 roku zrehabilitowani przed sądem – podkreśla Andrzej Dera, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy. – Zmarł wielki opolanin, który na zawsze zostanie symbolem oporu wobec komunistów, wtedy kiedy niewielu jeszcze miało odwagę – napisał na Facebooku wiceminister Patryk Jaki.

 

aip

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0