7.1 C
Chicago
środa, 24 kwietnia, 2024

Życie i skandale Diego Maradony. Idol milionów i przestroga dla piłkarzy

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Śmierć Diego Maradony nie tylko poruszył piłkarską Argentynę, ale i cały świat. Odeszła jedna z największych legend światowego futbolu. Śmierć Diego Maradony nie tylko poruszył piłkarską Argentynę, ale i cały świat. Odeszła jedna z największych legend światowego futbolu. Choć wydaje się, że jego kres nadszedł nagle, sam Maradona wielokrotnie szkodził sobie i swojemu zdrowiu. Jakich sukcesów dorobił się „boski Diego”? Jakie były jego najgłośniejsze skandale? Zobaczcie!

Ponad 150 goli w lidzee argentyńskiej i znakomite rajdy sprawiły, że FC Barcelona kupiła Diego Maradonę za rekordową wówczas kwotę – 7,6 miliona dolarów. Mniej więcej wtedy też zaczęły się pierwsze problemy Maradony z narkotykami i alkoholem.
Maradona już w 1986 roku był wielkim piłkarzem. W ofensywie siał postrach nawet w szeregach najlepszej obrony świata. Na tak wysokim poziomie, jak Mundial 1986, nie powinno być miejsca na genialne zagrania, a jednak! Anglicy zostali po prostu zdemolowani przez jednego zawodnika. Akcja ta została ogłoszona „Golem Stulecia”, a rajd został wizytówką Maradony na długie lata.
W tym samym spotkaniu Maradona strzelił też gola ręką, za co znienawidzili go wszyscy angielscy kibice. Sytuacji nie widział arbiter, dlatego uznał bramkę. Powtórki telewizyjne wyraźnie wskazywały na uderzenie ręką, naoczni świadkowie również są przekonani, że każdy na stadionie widział to zagranie. Poza jednym, jedynym człowiekiem. W pomeczowych wywiadach Diego nie chciał przyznać się do przewinienia, ingerując w nie Boga.
Od połowy lat 80. aż do 2004 roku Maradona był uzależniony od kokainy. Zaczął ją zażywać jeszcze w 1983 roku, podczas swojej gry dla Barcelony. Po transferze do Napoli zawodnik miał łatwiejszy dostęp do narkotyków, co ułatwiło mu szybko się uzależnić. Jego umiejętności nadal pozwalały mu jednak utrzymywać się na najwyższym poziomie. Bywało tak, że zawodnik trenował i grał na haju.
Jako kapitan broniącej tytułu reprezentacji Argentyny, doświadczony już Maradona był pod jeszcze większą presją. Albicelestes przegrali mecz otwarcia, w ćwierćfinale pokonali Jugosławię dopiero po bezbramkowym remisie i rzutach karnych. Finał z RFN zakończył się zwycięstwem Niemców i choć Maradona dwoił się w ataku, ale cały turniej zakończył bez gola.
Po porażce w finale Mistrzostw Świata 1990 alkohol i narkotyki całkowicie zawładnęły życiem Maradony. W tym samym roku Maradona otrzymał zawieszenie w ogólnoświatowym futbolu za stosowanie niedozwolonych środków. Dodatkowo został wezwany jako świadek w sprawie zorganizowanych grup przestępczych Neapolu, z którymi utrzymywał bliskie kontakty.
Nałożona przez FIFĘ kolejna kara wykluczyła Maradonę z MŚ w 1994 roku. Argentyńczyk powrócił do sportu dopiero w 1995, podpisując ostatni w karierze kontrakt – z Boca Juniors. Mimo kolejnych problemów ze zdrowiem i narkotykami, Maradona zdążył zostać wicemistrzem Argentyny w 1998.
– Coraz więcej skandali i obecność papparazzich sprawiła, że miłość Maradony do dziennikarzy błyskawicznie zniknęła. Rozgoryczony porażkami i niewłaściwym trybem życia piłkarz wycelował w 1994 roku broń do dziennikarzy, za co został skazany na 2 lata i 10 miesięcy w 1998 roku.
Koniec kariery w 1997 roku oznaczał dla Maradony powrót do normalności. Ta okazała się znacznie trudniejsza. Na początku Diego wybrał się na rehabilitację i odwyk, ale znów wrócił do narkotyków. Gwiazdor był blisko śmierci w 2000 roku w związku z przedawkowaniem narkotyków i niewydolnością serca.
 Do 2005 roku Maradona uzyskał wagę 130 kilogramów. Nie dał rady utrzymać presji idącej z końcem swojej kariery w 1997 roku. Musiał poddać się operacji ominięcia żołądkowego, które na stałe zmieniło jego układ pokarmowy.
29 marca 2007 roku Maradona został ponownie przyjęty do szpitala w Buenos Aires. Był leczony z powodu zapalenia wątroby i skutków nadużywania alkoholu. Został zwolniony w 11 kwietnia, ale ponownie trafił tam dwa dni później. W kolejnych dniach krążyły plotki o jego kolejnej chorobie, w tym trzy fałszywe pogłoski o jego śmierci. Po przeniesieniu do poradni psychiatrycznej specjalizującej się w problemach alkoholowych, 7 maja został wypisany do domu. W argentyńskiej telewizji przysiągł, że od dwóch i pół roku nie tknął alkoholu ani narkotyków.
Po zwycięstwie 1:0 z Nigerią, 4:1 z Koreą Południową oraz 2:0 z Grecją, Argentyna pewnie awansowała do Fazy Pucharowej. W 1/8 Finału Argentyna pokonała Meksyk 3:1. W ćwierćfinale Argentyna została rozgromiona wynikiem 0:4 przez reprezentację Niemiec i po raz kolejny pożegnała się z Mundialem na etapie ćwierćfinału. Po turnieju z funkcji trenera zrezygnował Diego Maradona a jego następcą został Sergio Batista.
W 2014 roku Maradonę pogrążył rozwój mediów społecznościowych. Gdy miliony kibiców oglądały zataczanie się gwiazdora w loży VIP, „odjazd” po strzeleniu przez Argentynę gola, białe ślady na szybach i środkowe palce w stronę sędziego(?), wszyscy już wiedzieli, że z dawnego idola tłumów niewiele pozostało.
Lekarze ustalili przyczynę śmierci legendarnego Argentyńczyka, a media opisały jego ostatnie chwile. Zgon nastąpił w środę 25 listopada około południa. „La Nacion” informuje, że dzień wcześniej, ok. godziny 23 Maradonę w jego sypialni odwiedził bratanek. Następnego dnia po 11.30 do rezydencji przyszli lekarze, którzy mieli podać byłemu piłkarzowi leki. Były piłkarz na pierwszy rzut oka spał, ale nie sposób było go dobudzić. Rozpoczęto reanimację, wezwano karetki. W czasie akcji ratunkowej podano adrenalinę i atropinę. Ostatecznie stwierdzono zgon.
AIP
- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520