HomePOLSKA

Związkowcy z ZNP i FZZ odrzucili propozycje rządu. 8100 zł dla nauczyciela dyplomowanego to za mało!?!

Związkowcy z ZNP i FZZ odrzucili propozycje rządu. 8100 zł dla nauczyciela dyplomowanego to za mało!?!

Związkowcy ze Związku Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych ponownie odrzucili propozycje strony rządowej. Kolejna tura rozmów odbyła się w Centrum Dialog. Wicepremier Beata Szydło powiedziała, że rząd podtrzymał swoje propozycje, te, które znalazły się porozumieniu ze związkowcami z oświatowej “Solidarności”, podpisanym w niedzielę. Na stole pozostaje także druga część porozumienia, zawierająca zapisy o wysokości pensum i związanym z tym wzrostem wynagrodzenia nauczycieli. 

“Jego zmiana skutkowałaby, w zależności od przyjętej wysokości, między 7700 a 8100 złotych średniego wynagrodzenia dla nauczyciela dyplomowanego. Chodzi o to, aby przebudować cały system. Niestety zostało to odrzucone przez stronę związkową. Jednak nadal podtrzymujemy nasze propozycje, nadal jesteśmy otwarci na to, żeby podpisać porozumienie” – mówiła wicepremier. Beata Szydło dodała, że w tej chwili dla rządu najważniejsze są rozpoczynające się jutro egzaminy gimnazjalne i zaapelowała do nauczycieli do udziału w organizacji tych egzaminów.
Wicepremier zaznaczyła, że Ministerstwo Edukacji Narodowej na bieżąco informuje o sytuacji dotyczącej jutrzejszych egzaminów gimnazjalnych. W części szkół nauczyciele prowadzą strajk i są problemy ze skompletowaniem komisji egzaminacyjnych. “Jeżeli chodzi o egzaminy na bieżąco jesteście państwo informowani przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, tam cały czas są dyżury, cały czas są dyżury w kuratoriach, kuratorzy organizują konferencje prasowe i podają informacje na temat egzaminów i komisji” – powiedziała Beata Szydło.
Wicepremier zaapelowała również do samorządowców, by w miarę możliwości pomogli w organizacji jutrzejszych testów. “Samorządy są tak samo odpowiedzialne za organizację systemu oświaty na swoim terenie, więc zwracam się z prośbą do samorządowców, żeby wsparli dyrektorów szkół, a przede wszystkim, żeby wsparli młodzież” – zaznaczyła polityk.
Jutro rozpoczną się egzaminy gimnazjalne. W poniedziałek 15 kwietnia- egzaminy ósmoklasisty.
Wcześniej Beata Szydło wezwała przedstawicieli obu związków do zaakceptowania propozycji, które już przyjęła oświatowa “Solidarność”. Zdaniem wicepremier propozycje rządu wychodzą naprzeciw oczekiwaniom nauczycieli. Porozumienie, które rząd podpisał przedwczoraj z “Solidarnością” oświatową, składa się z pięciu punktów. Zakłada podwyżkę, skrócenie ścieżki awansu zawodowego, ustalenie minimalnego dodatku za wychowawstwo na poziomie 300 złotych, dodatkowe świadczenie dla stażystów w wysokości 1000 złotych i zmniejszenie biurokracji. Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych domagają się 30-procentowej podwyżki wynagrodzeń w tym roku.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/TVP Info/mile/mitro/sp/dydCOMMENTS