HomePOLSKA

Zwalczanie marnowania żywności

Zwalczanie marnowania żywności

Senatorowie zajmą się dziś projektem ustawy dotyczącym zwalczania marnowania żywności. Przewiduje on nakaz przekazywania niesprzedanej żywności o krótkim okresie przydatności osobom potrzebującym. Regulacja dotyczyć ma większych sieci handlowych.

Projekt ustawy przygotowali senatorowie PiS. W poniedziałek przyjęto go na posiedzeniu trzech senackich komisji. Senator sprawozdawca projektu Antoni Szymański przypomina, że w Polsce rocznie marnuje się 9 ton żywności. Ustawa ma być próbą walki z tym zjawiskiem.

“Na pewno mamy bardzo poważny problem. Nie tylko mowa o handlu, bo więcej żywności marnuje się na przykład w domach naszych słuchaczy. W tym celu chcemy postawić też na wychowanie społeczeństwa i zabezpieczyliśmy środki na edukację w szkołach związaną z rozsądnym gospodarowaniem żywnością” – tłumaczy senator.

Zgodnie z ustawą, żywność trafiać ma ze sklepów do organizacji pożytku publicznego, które następnie przekażą ją osobom najuboższym. Przewidziano także kary dla dyskontów, które nie zwiążą się umową z organizacją.
“Nie traktujemy handlu jako przeciwnika, ale jako współpracownika. Chcemy napisać taką ustawę, która będzie zabezpieczać żywność, ale będzie też przyjazna dla handlu. Z tego względu jest dziś zgłaszanych sporo poprawek” – uzasadnia Antoni Szymański.

Drugie czytanie projektu ma pojawić się w uaktualnionym harmonogramie obrad Senatu. Przed posiedzeniem zaprezentuje go marszałek izby, Stanisław Karczewski.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) / Michał Fedusio /kry

fot.pixabay.com

 

COMMENTS