HomePOLSKA

ZUS wydał do dziś 190 tysięcy bonów turystycznych

ZUS wydał do dziś 190 tysięcy bonów turystycznych

Mimo że trwa dopiero druga doba, od kiedy można pobrać bon turystyczny, wielu Polaków już z tego skorzystało. Do tej pory Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał 190 tysięcy bonów o łącznej wartości ponad 161 milionów złotych – informuje rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski. Wyjaśnia, iż uprawnieni wykonali ponad 3 tysiące płatności bonami na kwotę ponad 2,5 miliona złotych. Rzecznik informuje też, iż do ZUS zgłosiło się ponad 8,5 tysiąca firm turystycznych i organizacji pożytku publicznego, które chcą świadczyć swoje usługi w ramach bonu.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski.

Paweł Żebrowski przypomina, że realizacja bonu turystycznego odbywa się tylko przez platformę usług elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – PUE ZUS. Profil na PUE można założyć między innymi przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej.

Paweł Żebrowski radzi, by przed aktywacją bonu sprawdzić, która osoba w rodzinie jest uprawniona do pobierania świadczenia wychowawczego “Rodzina 500+”. Dodaje, że na PUE ZUS u osoby, która wnioskowała o 500+ jest widoczna zakładka Polski Bon Turystyczny.

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu “Rodzina 500 plus”. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i “500 plus” im nie przysługuje.

Na każde dziecko przypada jeden bon w wysokości 500 złotych. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością rodzice mogą liczyć na dodatkowy bon, również w wysokości 500 złotych. Bon można wykorzystać do końca marca 2022 roku. Przysługuje około 6,5 milionom dzieci. Wsparcie wyniesie w sumie 3,5 miliarda złotych.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Łukowska/i jf/w łp

COMMENTS