HomePOLSKA

ZUS sfinansuje emerytury Ukraińców? Ile w tym prawdy?

ZUS sfinansuje emerytury Ukraińców? Ile w tym prawdy?

ZUS ma sfinansować emerytury Ukraińcom, którzy mieszkają i pracują w Polsce, ze składek polskich podatników? Tak sugerował portal Kresy.pl. Najbardziej kontrowersyjnym doniesieniem miał być sposób zliczania „stażu” do wypłaty „polskiej” emerytury. Ukraińcom miałyby być zliczane lata zarówno przepracowane na Ukrainie, jak i w Polsce. ZUS odniósł się do doniesień mediów.

 

Doniesienia medialne o wypłacaniu emerytur Ukraińcom opierają się na spekulacjach dotyczących dwóch umów:

 

 

    • zawartej w 2012 r.;

 

    • zawartej w 2014 r..

 

 

Pierwsza z nich miała zagwarantować osiedlającym się w Polsce Polakom ze Wschodu wypłatę emerytury za lata pracy na Ukrainie. Umowa druga zabezpieczała przyszłość finansową samych Ukraińców, którzy osiedlili się w Polsce. Najwięcej kontrowersji wśród Polaków wzbudził zapis o sumowaniu okresów ubezpieczeniowych i składkowych – zarówno w Polsce jak i na Ukrainie.

 

Teoretycznie Ukrainiec, który lwią część życia spędził i przepracował na Ukrainie, za kilka lat pracy w Polsce otrzyma emeryturę liczoną zgodnie z polskimi stawkami.

 

Żeby nabyć świadczenie emerytalne konieczne jest spełnienie warunków określonych przez dany kraj. Tak jak Ukrainiec w Polsce, tak samo Polak na Ukrainie może pobierać emeryturę z urzędu realizującego zadania z zakresu ubezpieczeń społecznych. Jak donosi Bezprawnik.pl: do okresów ubezpieczenia wliczają się również te okresy, w których dany obywatel podlegał ubezpieczeniu społecznemu w drugim kraju. To oznacza, że w przypadku Ukraińca, który na stałe przeniósł się do Polski i legalnie w niej pracuje, do okresu ubezpieczenia wlicza się też okres, w którym podlegał ubezpieczeniu na Ukrainie. Działa to zresztą także i w drugą stronę. Zgodnie z analizą Bezprawnika emerytura dla Ukraińców nie będzie w całości finansowana z polskiego ZUS:

 

 

    1. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie płacił za lata, gdy Ukrainiec pracował na Ukrainie.

 

    1. Zarówno świadczenia wypracowane w Polsce, jak i świadczenia wypracowane na Ukrainie zostaną zsumowane.

 

    1. Obie sumy także się sumuje i na ich podstawie wyrównuje się świadczenie do kwoty minimalnej emerytury w Polsce.

 

 

Warto zauważyć, że polskie świadczenia minimalne są owszem, wyższe niż te na Ukrainie, ale jednocześnie nie gwarantują życia na wysokim poziomie w naszym kraju. Żeby otrzymywać polską emeryturę, należy stale mieszkać w Polsce. Na portalu Kresy.pl nieścisłości skomentował Cezary Mech, ekonomista, który uznał, że starsi Ukraińcy mogą rozważać imigrację do Polski, żeby szybko nabyć prawo do emerytury ZUS.

 

Według Bezprawnika jest to jednak nieopłacalne rozwiązanie, dlatego szerzenie paniki jest nieuzasadnione.

 

js aip

COMMENTS