7.1 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

ZUS poluje na symulujących L4. Ma do tego nowe narzędzia

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

ZUS zaostrza kontrole wykorzystania zwolnień lekarskich i poluje na symulujących L4. Mając na uwadze ostatnie wydarzenia społeczne, takie jak „grypa belferska”, związana ze strajkiem nauczycieli, czy też przypomnienie ZUS, które pojawiło się z początkiem 2019 roku w specjalnym liście do płatników, informujące o możliwości skontrolowania prawidłowości wykorzystania L4 w miejscu, gdzie jest zatrudnionych ponad 20 pracowników.

 

Do rąk pracodawców trafił nawet specjalny wzór informacji, jaką powinien otrzymać ZUS. Czy to jednak zgodne z prawem?

 

ZUS walczy z symulującymi L4

 

Wraz z początkiem 2019 roku rozpoczęły się kontrole pracowników przebywających na L4. Również w styczniu br. ZUS wysłał pismo do pracodawców, którzy zatrudniają przynajmniej 20 pracowników, informację o obowiązku kontrolowania prawidłowości wykorzystania L4 wśród zatrudnionych oraz raportowania ZUS w cyklach miesięcznych (do 15 dnia każdego miesiąca) efektów przeprowadzonych kontroli.

 

– Do rąk pracodawców trafiła również załączona modelowe pismo, które powinno zostać wysłane do odpowiedniego oddziału ZUS-u. Mieliśmy bardzo dużo pytań ze strony pracodawców, o to kiedy i jak mogą kontrolować swoich pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza w kilku grupach zawodowych. W związku z tym wysłaliśmy 90 tys. pism do pracodawców z podstawowymi informacjami na ten temat – mówiła dla „Polsat News” Maria Kuźniar, rzeczniczka mazowieckiego oddziału ZUS.

 

Medialne oburzenie wywołało „niefortunne sformułowanie” – jak mówiła Kuźniar – dotyczące obowiązku kontroli pracowników. Nie było to jednak polecenie, a przypomnienie, natomiast wzór pisma ma zostać poprawiony.

 

Kontrola ZUS. Na pewno chorujesz na L4?

 

Warto przypomnieć, że istnieją dwa rodzaje kontroli, które przeprowadzić może ZUS.

 

 

    1. Kontrola w zakresie orzecznictwa lekarskiego – ma dowieść tego, czy zwolnienie lekarskie zostało wystawione przez lekarze zasadnie. Taka kontrola przeprowadzana jest na wniosek pracodawcy lub z inicjatywy własnej. Efektem takich działań jest weryfikacja stanu przebywającego na L4 przez lekarza-orzecznika, działającego z ramienia ZUS.

 

    1. Kontrola dot. wykorzystywania L4 – mająca na celu weryfikację, czy przebywający na L4 nie wyjechał np. w tym czasie na wakacje – ten typ kontroli może przeprowadzić pracodawca, jeśli w jego zakładzie zatrudnionych jest co najmniej 20 pracowników, oraz ZUS na wniosek pracodawcy.

 

 

Od 2019 Zakład Ubezpieczeń Społecznych dysponuje możliwością przeprowadzenia szybszej i skuteczniejszej kontroli, która pozwoli zweryfikować, czy chory faktycznie zasadnie przebywa na L4. Obecnie każdy pracownik, któremu lekarz wystawia zaświadczenie lekarskie, zobowiązany jest poinformować specjalistę o adresie pobytu podczas przebywania na L4. Ponadto pracownik powinien poinformować zarówno ZUS, jak i pracodawcę o każdej zmianie adresu pobytu podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim – tłumaczy Karolina Wojtas, aplikant adwokacki z kancelarii Duraj Reck i Partnerzy. Pamiętać należy, że na adres pobytu pracownika przebywającego na L4, będą trafiać zawiadomienia z ZUS o:

 

 

    • konieczności stawiania się na badania lekarskie,

 

    • korespondencja dotycząca dokumentów wymaganych przez ZUS.

 

 

ZUS sprawdza L4 przez „belferską grypę”?

 

Trwający w polskich szkołach od grudnia 2018 protest pracowników oświaty również może mieć związek z nasilonymi kontrolami ZUS-u. Sławomir Broniarz, przewodniczący ZNP apelował wówczas, by nauczyciele „dbali o zdrowie”. Efektem tego apelu jest masowe przechodzenie pracowników oświaty na L4, które określane jest w mediach mianem „belferskiej grypy”.

 

 

 

 

TK aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520