Została cofnięta suspensa ks. Wojciecha Lemańskiego! Będzie pracował w archidiecezji łódzkiej

Została cofnięta suspensa ks. Wojciecha Lemańskiego! Będzie pracował w archidiecezji łódzkiej

Ks. Wojciech Lemański ma pracować na terenie archidiecezji łódzkiej. Ks. biskup Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko – praskiej cofnął mu suspensę nałożoną przez swego poprzednika ks. arcybiskupa Henryka Hosera.

Ks. Wojciech Lemański za zgodą biskupa Romualda Kamińskiego ma pełnić posługę duszpasterską na terenie archidiecezji łódzkiej. Jak powiedział w rozmowie z radem TOK FM ma się zajmować dialogiem żydowsko – chrześcijańskim. A więc pracą, której poświęcał się od lat. Prawdopodobnie będzie kapelanem aresztu śledczego przy ul. Smutnej w Łodzi. Przypomnijmy, że ks. Wojciech Lemański jest jednym z najbardziej znanych, ale też kontrowersyjnych polskich kapłanów. Ma wielu zwolenników, ale i przeciwników. Urodził się w Legionowie, we wrześniu skończy 56 lat.
Święcenia kapłańskie przyjął w 1987 roku z rąk kardynała Józefa Glempa. Był między innymi wikariuszem w Rzeczy koło Tomaszowa Mazowieckiego. Potem proboszczem w Świrze, a od 1990 do 1997 roku pracował jako proboszcz na Białorusi. Wrócił do Polski i przejął parafię Miłosierdzia Bożego w Otwocku. W 2006 roku został proboszczem parafii w Jasienicy. Gdy ordynariuszem diecezji warszawsko -praskiej został arcybiskup Henryk Hoser, ks. Wojciech Lemański popadł z nim w konflikt.
Arcybiskup zarzucił mu m.in., że skonfliktował lokalną społeczność, deprecjonuje osoby i posługi biskupów oraz kapłanów, naruszenie ich dobra osobiste i dobre imię, podejmowanie decyzje dotyczące parafii bez zgody kompetentnej władzy kościelnej. W 2012 roku ks. Lemański otrzymał upomnienie kanoniczne.
Odwołał się do tej decyzji do Watykanu. Dwa lata później został suspendowany. Kara oznacza zakaz czynności kapłańskich – odprawiania mszy świętych, spowiadania czy noszenia stroju duchownego. Teraz została cofnięta. Ks. Lemański może wykonywać wszystkie czynności związane z posługą duchowną. I podlega arcybiskupowi Grzegorzowi Rysiowi, metropolicie łódzkiemu.

Anita Czupryn aip

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0