HomePOLSKAMałopolskie

Zorganizowana grupa przestępcza podszywała się pod policję

Zorganizowana grupa przestępcza podszywała się pod policję

Prokuratura Krajowa w Krakowie prowadzi śledztwo przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej, która w 2016 roku działała na terenie województwa małopolskiego.

Przestępcy dopuszczali się rozbojów i włamań tzw. metodą na policjanta. Wybierali m.in. osoby starsze i zamożne. Ubrani w kamizelki z napisem policja i wyposażeni w krótką broń maszynową typu Scorpion, pokazywali im podrobioną legitymację i budząc zaufanie informowali, że muszą dokonać przeszukania. W trakcie jednego ze zdarzeń użyli broni palnej, by uwolnić obezwładnionego przez pokrzywdzonych członka grupy. Do tej pory zarzuty w tej sprawie usłyszało pięć osób. Zostały tymczasowo aresztowane. Udało się też zatrzymać mężczyznę, który nimi kierował. Krzysztof S. między innymi wskazywał cele ataku oraz przekazywał członkom grupy istotne informacje o ofiarach i ich codziennych zwyczajach. Wyposażył ich także w broń i amunicję. Prokurator przedstawił podejrzanemu zarzuty m.in. zakładania i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym, kierowania popełnieniem przestępstw rozboju oraz posiadania broni palnej i amunicji bez zezwolenia.

Za czyny te grozi kara pozbawienia wolności od 2 do 12 lat. Dziś na wniosek prokuratora z Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie, Sąd Rejonowy Kraków Śródmieście Wschód zastosował wobec podejrzanego Krzysztofa S. tymczasowy areszt na trzy miesiące. Sąd w pełni podzielił argumentację przedstawioną przez prokuratora. Postępowanie prowadzone jest wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego i Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

tk/aip, Fot. Ilustracyjne

COMMENTS