Zofiówka: Ponad dwa tysiące ratowników

Zofiówka: Ponad dwa tysiące ratowników

W dziewiątej dobie akcji ratowniczej w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu Zdroju, rano ratownicy odnaleźli ciało drugiego z trzech poszukiwanych górników. Zlokalizowali je w zalewisku, podczas wypompowywania wody. Nadal poszukiwany jest jeden górnik. 

Jak informuje w wieczornym komunikacie Jastrzębska Spółka Węglowa, od początku w akcji uczestniczyło ponad dwa tysiące ratowników. Dzisiaj na dole pracowały 24 zastępy. W dalszym ciągu wypompowywana jest woda z zalewiska, do którego wciąż dopływa woda z górotworu. Ratownicy w specjalistycznych, wodoszczelnych kombinezonach penetrują skrzyżowanie wyrobisk. Pompowanie prowadzone jest za pomocą układu pomp zasilanych sprężonym powietrzem.
Opadająca woda uwolniła metan, którego stężenie uniemożliwia uruchomienie pompy elektrycznej. Urządzenie znajduje się na miejscu i jest gotowe do pracy.
Do silnego wstrząsu w Zofiówce doszło w ubiegłą sobotę na głębokości 900 metrów. Czterech górników zginęło, dwóch uratowanych wyszło już ze szpitala, a jeden nadal jest poszukiwany. .

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./dwi/dyd

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0