Zofia Romaszewska popiera decyzję Andrzeja Dudy o rozpisaniu referendum konsultacyjnego w sprawie zmian w konstytucji

Zofia Romaszewska popiera decyzję Andrzeja Dudy o rozpisaniu referendum konsultacyjnego w sprawie zmian w konstytucji

Zofia Romaszewska popiera decyzję Andrzeja Dudy o rozpisaniu referendum konsultacyjnego w sprawie zmian w konstytucji. Doradczyni prezydenta mówiła w Polskim Radiu 24, że tej decyzji nie należy traktować jako działania politycznego.

Wczoraj ogłoszono wstępny kształt pytań w referendum. Piętnaście pytań przygotował prezydent z zespołem roboczym. Andrzej Duda zapowiedział konsultacje związane z planowanym referendum.
Zofia Romaszewska, odnosząc się do pierwszych krytycznych uwagi dotyczących tych pytań, podkreśliła, że ich liczba nie jest jeszcze ustalona i tu jest miejsce do dyskusji. Przedstawionych zostało 15, jednak prezydent – jak mówiła Zofia Romaszewska – przewiduje 10 pytań. Wyjaśniła, że chodzi o maksymalnie 10 pytań. “To oznacza, że pytań może być ostatecznie znacznie mniej” – powiedziała Zofia Romaszewska. Dodała, że mówienie o NATO i Unii Europejskiej w konstytucji wydaje jej się nonsensem, ponieważ polityka ma swój dynamizm, a konstytucja powinna być rzeczą trwalszą.
Zdaniem Zofii Romaszewskiej, “za słabe” jest pytanie o rolę głowy państwa. Doradczyni Andrzeja Dudy jest za zwiększeniem roli prezydenta w nowej konstytucji. “To jedyna postać w Polsce wybierana bezpośrednio, ma ogromny mandat społeczny”- mówiła w Polskim Radiu 24.

Zofia Romaszewska zdecydowanie opowiedziała się za wpisaniem do ustawy zasadniczej praw nabytych, gdyż to – jej zdaniem – uniezależni te prawa od zmieniających się ekip rządzących. “Fakt, że codziennie są inne prawa, jest niedobrą rzeczą. Jeżeli udało nam się nabyć jakieś prawa jako społeczeństwu, to byłoby dobrze, aby one już zostały. O ile one są dla obywateli korzystne” – powiedziała doradczyni prezydenta.

Takim prawem nabytym – jak zapisano w proponowanych pytaniach referendalnych – miałoby być świadczenie z rządowego Programu Rodzina 500 Plus.

Zdaniem Zofii Romaszewskiej, że w ustawie zasadniczej źle usytuowany jest także Trybunał Konstytucyjny.

Wśród proponowanych przez prezydenta pytań są: “Czy jest Pani/Pan za uchwaleniem a) nowej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej? b) zmian w obowiązującej Konstytucji RP?”, “Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem kompetencji wybieranego przez Naród Prezydenta w sferze polityki zagranicznej i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej?”, “Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnego wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych (takich jak świadczenia “500+”)?”, “Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 60. roku życia, a dla mężczyzn od 65. roku życia?”, Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej?”

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/PR24 & wcześn./jl/dabr

COMMENTS

WORDPRESS: 0