HomeKultura

Zofia Czerwińska nie żyje. Miała 85 lat. Wspomnienia jej przyjaciół

Zofia Czerwińska nie żyje. Miała 85 lat. Wspomnienia jej przyjaciół

Nie żyje Zofia Czerwińska, aktorka znana była m.in. z seriali “Alternatywy 4” i “Czterdziestolatek”. Miała 85 lat.

 “Pani Zosiu! Nie możemy w to wciąż uwierzyć. Wiemy jedno, my nigdy Pani nie zapomnimy…” – napisał na Facebooku zespół teatru. Informację potwierdził też  kierownik koordynacji pracy artystycznej Teatru Syrena Łukasz Mitka.

Rozpoznawalność przyniosły jej role telewizyjne i filmowe. Widzowie pokochali ją w roli pani Balcerkowej z serialu “Alternatywy 4”. Grała też m.in. w serialu “Czterdziestolatek”, pojawiła się takich filmach jak “Rejs”, “Poszukiwany, poszukiwana”, “Miś”, “Och, Karol” i “Złoto dezerterów”.

W ostatnich latach na małym ekranie można było oglądać ją w serialu “Świat według Kiepskich”, w którym wcielała się w postać Malinowskiej, ekspedientki sklepu monopolowego U Stasia. Mieszkała na warszawskim Powiślu.

Zofia Czerwińska urodziła się w 1933 roku w Poznaniu, ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Na dużym ekranie zadebiutowała w 1954 roku.  Łącznie zagrała około 150 ról i epizodów w produkcjach kinowych i telewizyjnych.

Zofia Czerwińska zmarła w wieku 85 lat.

 

***

 

Zmarła Zofia Czerwińska, aktorka filmowa, teatralna i estradowa. Miała 85 lat. Była jedną z najbardziej popularnych polskich aktorek, w dorobku artystycznym miała około 150 ról i epizodów. Widzowie pokochali ją za postać Balcerkowej z serialu “Alternatywy 4” Stanisława Barei. Stworzyła też niezapomniane kreacje w serialach “Czterdziestolatek”, “Daleko od szosy”, “Tygrysy Europy” i “Świat według Kiepskich”. 

Aktorka przez ponad 20 lat była związana z warszawskim Teatrem Syrena. “Na jego scenie stworzyła wiele niezapomnianych kreacji”, wspomina dyrektor teatru Jacek Mikołajczyk. Pierwszą z nich była ta w rewii “Warto byś wpadł” z 1979 roku. Olbrzymią frekwencją cieszyły się takie spektakle jak “Boso, ale w ostrogach” i “Żołnierz królowej Madagaskaru” z jej udziałem. “Zofia Czerwińska była jednym z filarów zespołu” – mówi Jacek Mikołajczyk.

Dyrektor Teatry Syrena zauważa, że aktorka, choć oficjalne związki z placówką zakończyła w 2003 roku, do końca życia utrzymywała ciepłe relacje z jego artystami. Przychodziła na premiery, oceniała i dzieliła sie swoimi – również krytycznymi – opiniami. Chętnie również uczestniczyła w życiu towarzyskim artystów warszawskich teatrów.

Jedną z ulubionych przez widzów jej kreacji była ta w w serialu “Czterdziestolatek”. Jego reżyser Jerzy Gruza wspomina Zofię Czerwińską jako niepowtarzalną postać, pełną ciepła i humoru oraz inteligencji. “Ktoś wyjątkowy, nie dający się zamknąć w jednej formule” – podsumowuje Jerzy Gruza.

Jerzy Kumor, którego zmarła aktorka poznała na planie serialu, przypomina “vis comica”, z którego słynęła Zofia Czerwińska. Podkreśla, że znana była nie tyle z opowiadania zasłyszanych dowcipów, ale raczej z wynajdywania przejawów komiczności i groteski w sytuacjach, które się jej przydarzały w życiu codziennym.

Aktor Andrzej Grabowski mówi, że zmarła artystka wyjątkowa, która na granych przez siebie rolach potrafiła odcisnąć piętno własnego charakteru – zawsze ciepłego i pozbawionego patosu. Dwójka aktorów, do ostatnich chwil, spotykała się na planie “Świata według Kiepskich”. W serialu aktorka wcielała się w rolę Malinowskiej. “Była człowiekiem, który nie zadzierał nosa, który był uśmiechnięty, zawsze dowcipna” – zapewnia filmowy Ferdek.

Zofia Czerwińska urodziła się 19 marca 1933 roku w Poznaniu. Po ukończeniu krakowskiej PWST, w 1957 roku debiutowała na scenie. Na dużym ekranie pojawiła się w “Pokoleniu” Andrzeja Wajdy, w roli barmanki. Także barmankę zagrała w “Popiele i diamencie”. W latach 1957-1958 występowała w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, później w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, a następnie w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie. W 1979 roku związała się z Syreną w Warszawie. Była laureatką Kryształowego Granata, przyznanego jej, jako najlepszej aktorce komediowej na VII Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu w 2003 roku. Pięć lat później została odznaczona Srebrnym Medalem “Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

IAR/mt/dw

Red. AIP/IARCOMMENTS