HomePOLSKAPILNE

ZNP chce przesunięcia lub odwołania matury i egzaminu ósmoklasisty

ZNP chce przesunięcia lub odwołania matury i egzaminu ósmoklasisty

Przesunięcie matury i egzaminu ósmoklasisty lub zastąpienie konkursem świadectw – to propozycja Związku Nauczycielstwa Polskiego dla ministerstwa edukacji.

ZNP pisze: „Covid-19 wywołał także kryzys w edukacji i jako społeczność szkolna musimy zrobić wszystko, by zminimalizować jego negatywne skutki. Jednak naszym podstawowym zadaniem w tej chwili jest ochrona życia i zdrowia uczniów i ich rodzin oraz nauczycieli i pracowników oświaty, dlatego jako nauczyciele apelujemy o odwołanie kwietniowych i majowych egzaminów zewnętrznych.” Do 10 kwietnia uczniowie uczą się zdalnie. Wiąże się z tym wiele problemów, przede wszystkich technicznych, nie wszyscy mogą wirtualnie kontaktować się z nauczycielami, więc ich nauka ogranicza się do wymiany maili.

 

– Nie wierzę w skuteczność takiej nauki – mówi nauczycielka ze szczecińskiej podstawówki. – Uczniowie nie będą mieć takiej wiedzy, jaką mieliby po tradycyjnych lekcjach. Sytuacja nas zaskoczyła i ani uczniowie, ani szkoły nie są przygotowane do efektywnej pracy zdalnej. Do środy trwał próbny egzamin ósmoklasisty online, który pokazał, że ta forma egzaminu nie jest skuteczna. Pozostaje tradycyjna forma egzaminu, która dziś zagraża zdrowiu wielu osób. Stąd pomysł odwołania lub przesunięcia egzaminów.

 

– Naszym zdaniem zorganizowanie egzaminów zewnętrznych w dotychczasowej formule, czyli w szkołach, wiąże się z narażeniem zdrowia i życia tegorocznych ósmoklasistów, maturzystów i uczniów przystępujących do egzaminów zawodowych, a także nauczycieli, pracowników oświaty, rodzin i najbliższych wszystkich tych osób, czyli milionów Polaków – uważa Zygmunt Broniarz, prezes ZNP. Od 2 do 8 kwietnia będzie przeprowadzony próbny egzamin maturalny dla zainteresowanych szkół. Uczniowie po pobraniu materiałów ze strony CKE lub wybranej OKE będą rozwiązywali zadania w domu w takim czasie, jaki jest przeznaczony na wykonanie zadań na egzaminie, zapisując swoje rozwiązania w ustalonej przez szkołę i nauczyciela formie. Rozwiązane zadania mogą przesłać nauczycielom.

 

aip

COMMENTS