HomeŚwiat

Zniszczona katedra Notre Dame “może obudzić uśpionych Francję i prezydenta kraju”

Zniszczona katedra Notre Dame “może obudzić uśpionych Francję i prezydenta kraju”

Zdaniem księdza profesora Roberta Skrzypczaka, zniszczona katedra Notre Dame “może obudzić uśpionych Francję i prezydenta kraju”. Profesor Wydziału Teologicznego w Warszawie zwrócił uwagę, że już od dawna we francuskich kościołach dochodziło do profanacji i nie było na nie odpowiedniej reakcji.

“Media i ich odbiorcy nie reagowali na podpalenia kościołów, zniszczenia figur świętych, kradzieże komunikatów, czy nawet profanacje najświętszego sakramentu. “Nie reagowano jak należało zareagować po katolicku, to znaczy modlitwą ekspiacyjną, odpowiedniej reakcji, rekonsekracją, jakąś reakcja w postaci postu” – podkreślił ksiądz Skrzypczak. Dlatego zwrócił uwagę, że zniszczona pożarem katedra – symbol Francji, może przebudzić do przemiany. „Najważniejsze jest to, że być może przez pięć minut mieszkańcy Paryża zostali wstrząśnięci, (….) i może prezydent Macron miał dreszcze, dlatego, że w tej katedrze, jako dorosły został ochrzczony” – powiedział ksiądz Robert Skrzypczak.
Ksiądz profesor zwrócił uwagę, że głosząc rekolekcje we Francji, miał okazję obserwować odradzające się wspólnoty wierzących, młodych ludzi, którzy przychodzili wieczorami na spotkania przy kościołach. Kapłan dodał, że mają oni szacunek do Eucharystii i Matki Bożej.
Pożar w paryskiej katedrze Notre Dame wybuchł wczoraj przed 19.00. Objął cały dach i wnętrze świątyni. Iglica katedry, sięgająca 93 metrów, jeden z symboli Paryża, runęła, zawaliła się też część sklepień. Udało się uratować większość zabytków z katedry, w tym skarbiec świątyni z relikwiami Korony Cierniowej Chrystusa i tuniką świętego Ludwika. W wielu miejscach na całym świecie ruszają zbiórki na odbudowę paryskiej świątyni.

Prezydent Francji zapewnił, że katedra Notre Dame zostanie odbudowana w ciągu pięciu lat. Dobę po pożarze świątyni Emmanuel Macron wygłosił orędzie do narodu. Powiedział, że katedra Notre Dame po odbudowie będzie jeszcze piękniejsza niż była. 

Świątynia zaczęła się palić w poniedziałek przed 19:00. Spłonął fragment dachu, przewróciła się część iglicy. Francuskie władze zapewniają, że konstrukcja katedry jest stabilna, ocalała też większość znajdujących się w niej dzieł sztuki. Według ekspertów, na skutek pożaru ucierpiało kilka procent zabytków.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/AFP&Reuters&IAR wcześniejsze/wk

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)M.Jędrzejczyk/dyd

COMMENTS