HomeUSAMiami

Znalazła dawcę nerki przez Faceeboka. Pomógł znany pisarz

Znalazła dawcę nerki przez Faceeboka. Pomógł znany pisarz

Facebook uratował życie mieszkańce Miami. To właśnie dzięki portalowi społecznościowemu Ellen Sherman, była nauczycielka historii w szkole średniej, znalazła dawcę nerki.

Kobieta zmagała się z chorobą nerki od trzynastu lat. Przez blisko 2,5 roku jej nazwisko widniało na liście oczekujących na przeszczep, ale nikt się nie zgłaszał. W końcu postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce – poprosiła o pomoc jednego z dawnych uczniów. – Zawsze był bardzo pilny. Nie wiedziałam, co mu siedzi w głowie, ale wyglądało na to, że słuchał. To zawsze miłe dla nauczyciela. O takich osobach się pamięta – mówi Sherman.

Ta osoba to Brad Meltzer, znany pisarz, autor bestsellerów. Na Facebooku ma ponad 100 tysięcy fanów, dlatego Sherman postanowiła się do niego zwrócić, licząc, że w tak dużym gronie znajdzie się dawca. Post zamieszczony przez Meltzera, który wcześniej zadedykował Sherman jedną ze swoich książek, dziękując za zaszczepienie w nim miłości do historii, zobaczyła Amy Waggoner z Wirginii. Potencjalnych dawców było wielu, ale to jej nerka okazała się idealna dla Sherman. – Kiedy poznałam tę historię, coś mnie pchnęło, żeby przejść test. Nie jestem w stanie tego wyjaśnić. W normalnych okolicznościach w życiu bym czegoś takiego nie zrobiła – powiedziała Waggoner.

Transplantacja zakończyła się pełnym sukcesem. – To niesamowita historia, że to wszystko wydarzyło się za sprawą Facebooka – mówi dr Michael Goldstein z Jackson Memorial Hospital, gdzie przeprowadzono przeszczep.

(łd)COMMENTS