6.1 C
Chicago
środa, 24 kwietnia, 2024

Znaczek upamiętniający 100-lecie stosunków dyplomatycznych Polski i USA

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Do obiegu trafił znaczek z okazji setnej rocznicy nawiązania relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi. Zaprezentowano go w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie.

Na znaczku znalazła się reprodukcja litografii Artura Szyka „Wilson i Paderewski”, która w symboliczny sposób przedstawia akt dopisania postulatu o utworzeniu niepodległego państwa polskiego do orędzia prezydenta Stanów Zjednoczonych Thomasa Woodrowa Wilsona, wygłoszonego w 1918 roku przed amerykańskim Kongresem. Prezydent USA podkreślał, że należy stworzyć niezawisłe państwo polskie z bezpiecznym i swobodnym dostępem do morza, a niezawisłość polityczną, gospodarczą i integralność terytorialną powinien gwarantować pakt międzynarodowy.

Zdaniem szefa Gabinetu Prezydenta Krzysztofa Szczerskiego, znaczek ukazuje długą tradycję stosunków polsko-amerykańskich. Prezydencki minister dodaje, że duże znaczenie w tym procesie mają także osobiste relacje polityków. Krzysztof Szczerski powiedział, że te szczególne relacje spowodowały, iż ówczesny prezydent USA umieścił Polskę w postulatach przyszłego ładu światowego jako państwo niepodległe i duże, z dostępem do morza, co było niezwykle ważne. „Także później mieliśmy wiele osobistych świadectw polsko-amerykańskiej bliskości, to pokazuje, że także dzisiaj możemy dzięki temu budować współpracę” – mówił Krzysztof Szczerski. Dodał, że nie byłoby sukcesów polsko-amerykańskich, między innymi wejścia do programu bezwizowego, gdyby nie personale relacje pomiędzy przywódcami Polski i Stanów Zjednoczonych.

Autorem projektu znaczka jest Roch Stefaniak. Przedstawia litografię autorstwa Artura Szyka, artysty grafika, uczestnika wojny polsko – bolszewickiej, który od czasów II wojny światowej żył i tworzył w Stanach Zjednoczonych.

Prezes Zarządu Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski zwrócił uwagę, że tworzenie znaczka upamiętniającego ważne wydarzenie to proces złożony. Po zgłoszeniu pomysłu o wydaniu okolicznościowego znaczka, Poczta Polska poddaje go weryfikacji komisji filatelistycznej, która dyskutuje nad projektami w porozumieniu z konsultantami. Następnie projekt jest zatwierdzany – wyjaśnił prezes zarządu Poczty Polskiej.

Polska ponownie pojawiła się na mapie w listopadzie 1918 roku. Dwa miesiące później nawiązała stosunki dyplomatyczne ze Stanami Zjednoczonymi. Pierwszym przedstawicielem dyplomatycznym USA w odrodzonej po 123 latach Polsce był Hugh Gibson.

W prezentacji znaczka udział wzięli między innymi przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz przedstawiciel Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie. Znaczek o wartości 3 złotych i 30 groszy wydrukowano w nakładzie 144 tysięcy sztuk. W tym roku Poczta Polska znaczkami upamiętniła także setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych z Francją, Grecją i Watykanem.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/P. Kurek/kwi/dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520