-2.5 C
Chicago
piątek, 23 lutego, 2024

Zmiany w kodeksie drogowym: Tworzenie korytarza życia obowiązkowe?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Czas odgrywa ogromna rolę w działaniach służb ratunkowych. Kierowcy mogą przysłużyć się osobom, które potrzebują pomocy. Wystarczy, że utworzą tzw. korytarz życia.

Korytarz życia to nic innego jak pozostawione miejsce dla pojazdów ratunkowych poruszających się w korku, między stojącymi samochodami. Szczególnie ważny jest on na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie ruch samochodów jest bardzo duży i w razie najdrobniejszej kolizji tworzą się natychmiast gigantyczne korki. Każdy kierowca powinien wiedzieć jak utworzyć korytarz. Policja przypomina o kilku podstawowych zasadach:

 

 

    • Jeśli widzisz, że droga zaczyna się korkować – zjedź na bok pasa.

 

    • Nie czekaj do czasu, aż usłyszysz sygnał karetki, zjedź od razu pozostawiając między autami przestrzeń umożliwiającą przejazd dla służb ratunkowych.

 

    • W przypadku, gdy autostrada ma dwa pasy, kierowcy na lewym zjeżdżają zawsze – na lewo, kierowcy na pozostałych pasach – na prawo.

 

    • W ten sposób tworzy się szeroki pas, którym służby ratunkowe mogą dojechać do poszkodowanych i poruszać się w obu kierunkach.

 

 

Prawo o ruchu drogowym w art. 9. określa, że „uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się”.

 

Oznacza to, że kierowcy nie powinni wjeżdżać na skrzyżowanie, po którym jedzie pojazd uprzywilejowany i umożliwić mu przejazd, a piesi zrezygnować z przejścia przez „zebrę” przed nadjeżdżające pojazdy służb ratunkowych: karetkę, radiowóz czy wóz strażacki. Czasami to jednak może okazać się niewystarczające i już zawczasu warto pomyśleć o ułatwieniu dojazdu służbom ratunkowym.

 

Do konsultacji trafił projekt w sprawie zmian kodeksu drogowego. Obowiązek tworzenia korytarza życia jest uregulowany prawnie m.in. w Austrii i Niemczech. W Polsce obecnie traktowany jest tylko jako dobry zwyczaj kierowców, ale jeszcze w tym roku może stać się obowiązkowy.

 

aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520