12.3 C
Chicago
poniedziałek, 4 marca, 2024

Zmiany w kodeksie drogowym. Mandat za brudne auto i groźnego psa. Sprawdź za co możesz dostać mandat

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Nowe mandaty 2020: za brudne auto i groźnego psa. Zobacz też zmiany w kodeksie drogowym. Sprawdzamy, co zmieniło się w kodeksie drogowym i za co można teraz dostać mandat. Mandat za brudny samochód? Jeszcze do niedawna kierowcy byli karani za korzystanie z myjni samochodowych, teraz sytuacja uległa zmianie i mandat można dostać za brudny samochód!

Dwa nowe mandaty ujęto w projekcie aktualizacji taryfikatora: za brudny pojazd (ma to m.in. ograniczyć transmisję koronawirusa) i za niebezpiecznego psa (niekoniecznie groźnej rasy). Sprawdź również, co się zmieni latem w Prawie o ruchu drogowym. O szykowanych nowych mandatach poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

Utrzymanie pojazdu ma być zgodne ze standardami ostrożności wynikającymi z obecności koronawirusa. Niedopełnienie tego obowiązku narazi na mandat w wysokości 100 zł. Nowy mandat wynikający z reżimu sanitarnego będzie groził:

 

  • kierowcom autobusów,

 

  • taksówkarzom,

 

  • innym prywatnym przewoźnikom.

 

Co konkretnie będzie musiał przewoźnik?

 

  • Zapewnić podróżującym żel lub płyn antybakteryjny.

 

  • Dezynfekować pojazd po przewożonych osobach. Chodzi zwłaszcza o miejsca często dotykane – uchwyty, podłokietniki, oparcia foteli.

 

Drugie novum to kara za niebezpiecznego psa. Chodzi o należytą ostrożność. Co konkretnie będzie musiał właściciel psa?

 

  • Zachować zwykłe lub nakazane środki ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia.

 

  • Zachować środki ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, które zachowanie stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka – niezależnie od tego, czy pies jest wykazie ras niebezpiecznych.

 

Już od 6 grudnia 2019 obowiązują suwak i korytarz życia. Doprecyzowano też rozporządzenie o kontroli: w chwili zatrzymania kierowca trzyma ręce na kierownicy i nie wykonuje gwałtownych ruchów (za niepodporządkowanie się grozi mandat do 500 zł); policja może postawić radiowóz nawet w miejscu, gdzie postój jest zabroniony, jeśli nie zagraża to bezpieczeństwu; funkcjonariusz przedstawia się, podaje przyczynę zatrzymania, a na prośbę kierowcy okazuje legitymację, w cywilu okazuje od razu).

 

Co się zmieni w Prawie o ruchu drogowym 1 lipca 2020? – Jesteśmy na ostrym zakręcie – mówi premier i zapowiada zaostrzenie kodeksu drogowego.

 

  • Dziś pieszy ma pierwszeństwo, gdy już jest na pasach. Po zmianie kierujący będzie musiał zatrzymać pojazd, gdy zobaczy, że pieszy zbliża się do przejścia.

 

  • Koniec z nocnym ograniczeniem do 60 km/h w terenie zabudowanym. Polska to jedyny kraj z takim systemem. Będzie więc 50 jak w dzień.

 

  • Rozszerzenie utraty prawa jazdy po przekroczeniu dopuszczalnej prędkości o 50 km/h na wszystkie kategorie dróg łącznie z autostradami i na teren niezabudowany (na 3 miesiące, do tego 500 zł i 10 pkt).

 

 

aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520