15 C
Chicago
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Zmiana przepisów o wydawaniu dzieci za granicę

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada zmianę przepisów o wydawaniu dzieci za granicę. Chodzi głównie o spory sądowe w przypadku konfliktu między rodzicami, z których jedno jest obcokrajowcem.

 
Resort sprawiedliwości przygotował projekt zmian, zakładający, że procesy o oddanie dziecka do innego kraju będą odbywać się tylko w 11 wyspecjalizowanych sądach okręgowych, a odwołanie będzie można złożyć tylko w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie.
Wiceminister Michał Wójcik podkreślał, że sprawami tego rodzaju będą zajmować się pracownicy wymiaru sprawiedliwości – sędziowie, prokuratorzy i adwokaci, którzy przejdą odpowiednie przygotowanie. Jak zapowiedział, na podstawie nowych regulacji dzieci mogą zostać wydane za granicę dopiero wtedy, gdy zostanie to potwierdzone przez ostateczny, prawomocny wyrok. „Odchodzimy od zasady, że dziecko może być wydane już po orzeczeniu w pierwszej instancji, nawet przed uprawomocnieniem się tego orzeczenia. Tak jest, jeżeli chodzi o wykonalność i to jest absolutny błąd, ponieważ wcale nie jest to wymóg prawa międzynarodowego. To my w Polsce narzuciliśmy sobie tego rodzaju przepisy – powiedział wiceminister Michał Wójcik.
Resort sprawiedliwości zamierza wprowadzić obowiązek adwokacki w tego rodzaju sprawach, co oznacza, że każda ze stron będzie musiała mieć profesjonalnego pełnomocnika. Wiceminister sprawiedliwości ocenia, że jest to konieczne, bo chodzi o sprawy niezwykle trudne, dotyczące wielu dziedzin prawa: karnego cywilnego i międzynarodowego. Ministrowi Sprawiedliwości, Rzecznikowi Praw Obywatelskich i Rzecznikowi Praw Dziecka będzie przysługiwać możliwości złożenia kasacji w przypadku wyroku nakazującego wydanie dziecka.
W Polsce jest prowadzonych rocznie około 100 spraw sądowych na mocy Konwencji Haskiej, dotyczących transgranicznych sporów o dziecko. Jak podaje ministerstwo sprawiedliwości, blisko połowę z nich rozstrzygały sądy, pozostałe były umarzane lub wycofywane. Większość z rozstrzyganych wniosków była oddalana, ale każdego roku zdarzały się wyroki nakazujące wydanie dziecka za granicę.
Nowe przepisy miałyby zostać wprowadzone w II lub III kwartale 2017 roku. Resort sprawiedliwości zapowiada też, że podejmie spotkania i rozmowy z resortami sprawiedliwości innych państw, na temat dzieci odbieranych w tych krajach polskim rodzicom. „Chcemy uruchomić porozumienia, które obecnie są tylko na papierze, jak porozumienie z Niemcami z 2011 roku dotyczące mediacji w takich sprawach. Do tej pory polscy rodzice takiej pomocy nie meli” – powiedział wiceminister Michał Wójcik.

IAR Bożena Falkowska, Fot. Dreamstime.com

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520