13.5 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Zmiana preferencji płatniczych Polaków

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Transakcje w bankomatach zbliżają się do ponad 100 mld zł, a punktów obsługujących kartę płatniczą jest ponad 93 tysięcy.

W danych NBP pod koniec 2010 roku klienci banków posiadali niemal 16 mln rachunków. Co więcej, w niektórych bankach tzw. „bankowość elektroniczna” uznawana jest za oddzielny punkt, ale stanowi naturalny kierunek ewolucji, a w powszechnej świadomości powoli nie odróżnia tradycyjnych kont od tych internetowych – można nimi zarządzać mając dostęp do Internetu.
Wkraczanie Internetu w różne dziedziny życia w tym finansów osobistych przekłada się w sposób zarządzania pieniędzmi. Choć – co ciekawe – nawet 21 procent dorosłych Polaków (w przedziale wiekowym 25-39 lat) nie mają otwartego rachunku bankowego. Brak konta bankowego dotyczy także osób starszych, lub młodych, które po prostu nie zdążyły lub nie miały potrzeby, aby takowe mieć. Płatność kartą debetową to 15 proc., a przelew stanowi niecałe dwa procent. W ciągu trzech lat zwyczaje te się jednak zmieniły, a dalsze ankiety wykazały że płatności za zakupy i usługi spadły do 63 procent. Wzrosło natomiast użycie kart i przelewów (odpowiednio 33 i 4 procent).
Pierwotnie klienci e-sklepów mieli możliwość płacenia poprzez przelew lub przy odbiorze towaru. Szybko jednak pojawiły się nowe, szybsze i bardziej komfortowe możliwości zarówno dla konsumentów, jak i sprzedawców i – co istotniejsze – o wiele tańsze.

Niespełna dziewięć lat temu najpopularniejszą formą zapłaty był przelew i gotówka przy odbiorze. Kartę kredytową wybierało zaledwie 20 procent. Na skorzystanie z nowoczesnych serwisów płatności zdecydował się zaledwie co dziesiąty klient. Aktualnie kwestia płatności karta kredytową jest bardziej zróżnicowana. Internauci decydują się na nowoczesne rozwiązania szybkich przelewów, graczy zdecyduje się 59 procent internautów. Płatność gotówką przy odbiorze osobistym jest drugorzędna. Przelew tradycyjny stanowi 25 procent, płatność kartą kredytową 21 procent, płatność gotówką przy odbiorze w sklepie – 20 procent. Ponadto istnieją jeszcze dodatkowe metody płatności: m.in. SMS-em ( to 7 procent), płatność mobilna oraz płatność z tzw. odrocznym terminem (4 procent), przez QR code (trzy procent).

Eliza Stępień AIP

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520