HomeKultura

Zmarła pierwsza Afroamerykanka, która została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury

Zmarła pierwsza Afroamerykanka, która została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury

Zmarła Toni Morrison. Była pierwszą Afroamerykanką, którą uhonorowano Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. Zmarła w Nowym Jorku. Miała 88 lat. 
Na Uniwersytecie w Princeton, gdzie wykładała literaturę, studenci nazywali ja “sweet, crazy mama” – cudna, szalona mama, która mobilizowała ich do studiowania i pisania.
Urodziła się w stanie Ohio, w czasach segregacji rasowej w biednej, kolorowej rodzinie i dzięki buntowniczej naturze i talentowi udało się jej ukończyć Uniwersytet Harwarda. W latach 60-tych uczestniczyła w ruchach na rzecz swobód obywatelskich. Fascynowała ją historia i losy czarnoskórych Amerykanów.
Napisała ponad 30 powieści, książek dla dzieci i esejów. Uhonorowano ją Nagrodą Nobla, Pulizerem i Medalem Wolności. Toni Morrison otrzymała Nagrodę Nobla w 1993 roku. Wyróżniono ją za powieści charakteryzujące się wizjonerską siłą i poetyckim stylem, który ożywiał istotne elementy amerykańskiej rzeczywistości.
Były prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama oddał hołd Toni Morrison. Na jednym z portali społecznościowych nazwał noblistkę “skarbem narodowym”.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Małgorzata Kałuża/Nowy Jork&AFP&IAR wcześniejsze/mcm/wk

COMMENTS