Zmarła Joanna Kulmowa, “polska Astrid Lindgren”. Wspomnienie

Zmarła Joanna Kulmowa, “polska Astrid Lindgren”. Wspomnienie

Zmarła Joanna Kulmowa, poetka, pisarka, dramaturg i tłumaczka, nazywana przez krytyków “polską Astrid Lindgren”. Miała 90 lat. 
Wiceprezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Piotr Mueldner-Nieckowski powiedział, że Joanna Kulmowa była ceniona nie tylko za wiersze dla dzieci, ale i dla dorosłych. Dodał, że odeszła kolejna wybitna postać polskiej literatury.
Zdaniem rozmówcy IAR, Joanna Kulmowa spodziewała się śmierci. Świadczy o tym wiersz pod tytułem “Żeby nie wiedzieć”, nadesłany przez nią niedawno do kwartalnika “Podgląd”. Piotr Mueldner-Nieckowski, pisarz i autor słuchowisk radiowych, przypomniał, że Joanna Kulmowa skupiła wokół siebie środowisko literatów i muzyków w rejonie Stargardu, gdzie przez wiele lat mieszkała. Wraz z mężem Janem Kulmą organizowali, jak powiedział, oryginalne i dowcipne spotkania, na które przyjeżdżały dziesiątki osób.
Małgorzata Karolina Piekarska, prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich powiedziała IAR, że Joanna Kulmowa była kimś bardzo ważnym nie tylko dla literatury polskiej, była twórcą wyjątkowo wszechstronnym. Małgorzata Karolina Piekarska dodała, że bardzo rzadko zdarza się artysta, który jest związany z literaturą, muzyką i teatrem. “To jest ogromna strata dla polskiej literatury i polskiej kultury” – powiedziała rozmówczyni IAR.
Joanna Kulmowa była autorką wierszy i bajek dla dzieci, tworzyła również dla dorosłych czytelników. Jej dorobek twórczy obejmuje kilkanaście zbiorów poezji dla dorosłych i ponad 20 tomików wierszy dla dzieci, a ponadto – prozę, sztuki sceniczne i radiowe, widowiska telewizyjne i libretta operowe. Poetka była też reżyserem teatralnym i autorką tekstów piosenek. Do najbardziej znanych jej zbiorów wierszy należą: “Fatum na zakręcie”, “Boże umieranie”, “Jonasz, czyli miara epoki”, “Zawiązki” i “Kłamstwo gołębia”. Dla dzieci napisała między innymi, “Śpiew lasu”, “Wiersze dla Kai”, “Zasypianki”, “Krześlaki z rozwianą grzywą” oraz “Zagubione światełko”.
Joanna Kulmowa otrzymała Zloty Medal Zasłużony Kulturze “Gloria Artis”, tytuł doctora honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego, a Rada Szczecina nadała jej honorowe obywatelstwo tego miasta. Za wybitne zasługi dla kultury polskiej i osiągnięcia w pracy twórczej oraz artystycznej, 11 listopada 2012 roku pisarka została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/I.Szczęsna/P.Siekaj/dw

fot. fot. Sławek, CC BY-SA 2.0, Wikipedia

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0