HomeKultura

Zmarła Jadwiga Sienkiewicz, wnuczka pisarza Henryka Sienkiewicza. Miała 94 lata

Zmarła Jadwiga Sienkiewicz, wnuczka pisarza Henryka Sienkiewicza. Miała 94 lata

We wtorek 20 października zmarła Jadwiga Sienkiewicz, wnuczka pisarza Henryka Sienkiewicza. Odeszła na zawsze podczas snu, w domu w Oblęgorku koło Kielc, gdzie mieszkała całe życie.

Swoją ciocię na Facebooku pożegnał poseł Bartłomiej Sienkiewicz. “Dziś odeszła moja ciocia – Jadwiga Sienkiewicz, wnuczka Henryka Sienkiewicza. Miała 94 lata, była żołnierzem 4 pułku piechoty Armii Krajowej ps. >>Osa<<, a w ostatnich latach swojego życia najstarszą uczestniczką manifestacji KOD. Jeszcze 4 lata temu po raz ostatni jeździła konno. Piękny człowiek, świadek wieku, zawsze po stronie wolności” – napisał na Facebooku we wtorek o godzinie 14 Bartłomiej Sienkiewicz.

 

Poseł Bartłomiej Sienkiewicz powiedział też: – Ciocia odeszła podczas snu. Niemal przez całe mieszkała w Oblęgorku. Była wyjątkową osobą. Pani Jadwiga mieszkała w Oblęgorku w gminie Strawczyn, niedaleko Kielc, w tak zwanej resztówce majątku jakie jej dziadek słynny pisarz Henryk Sienkiewicz otrzymał od narodu. Pani Jadwiga była była żołnierzem 4 pułku piechoty Armii Krajowej pseudonim “Osa”. Potem była działaczem “Solidarności”, organizowała “S” rolników, następnie działała w Unii Wolności.

 

Pani Jadwiga Sienkiewicz wraz z córką Hanną Dziewanowską były wiernymi uczestniczkami manifestacji, pikiet i innych wydarzeń organizowanych przez Region Świętokrzyski Komitetu Obrony Demokracji. Po raz pierwszy pojawiła się i zabrała głos już na pierwszej takiej demonstracji, w grudniu 2015 roku pod Urzędem Wojewódzkim w Kielcach.

AIP

COMMENTS