HomeKultura

Zmarła Hanna Dunowska. Aktorka znana z seriali „Na dobre i na złe”, „Samo życie” i „Barwy szczęścia” miała 60 lat

Zmarła Hanna Dunowska. Aktorka znana z seriali „Na dobre i na złe”, „Samo życie” i „Barwy szczęścia” miała 60 lat

W wieku 60 lat zmarła Hanna Dunowska, ceniona aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna, prezenterka telewizyjna. Była znana popularnego programu „Czar Par”, a także seriali m.in. „Na dobre i na złe”, „Samo życie” i „Barwy szczęścia”. Przez kilka lat występowała w teatrach w Bielsku-Białej i Cieszynie.

 

Hanna Dunowska urodziła się 8 grudnia 1958 r. w Mińsku Mazowieckim. Tak skończyła Liceum Ogólnokształcące o profilu humanistyczny. Następnie zaczęła studia na Wydziale Aktorskim w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Będąc na trzecim roku studiów zagrała pierwszą główną rolę kinową w wyróżnionym na festiwalu filmów fantastycznych w Porto i Madrycie psychologicznym dramacie fantasy Piotra Andrejewa „Czułe miejsca” (1980) oraz pojawiła telewizyjnym serialu Jana Łomnickiego „Dom” (1980).

 

Występowała na scenie w sztukach: „Król Jerzy” (1983) Marka Hłaski w Teatrze Nowym im. Gustawa Morcinka w Zabrzu, komedii Aleksandra Fredry „Rewolwer” (1983–1984) jako Klara Salvandor oraz „Niebezpieczne związki” (2004) w Teatrze Polskim Bielsku-Cieszynie, „Pan Puntila i jego sługa Matti” (1987–1988) Bertolta Brechta oraz „Oskarżony Dymitr Karamazow” (1990–1991) Fiodora Dostojewskiego w Teatrze Narodowym w Warszawie i musicalu „Ostry makijaż” (1992). W latach 1993–1996 prowadziła w TVP 1 wspólnie z Krzysztofem Ibiszem program rozrywkowy „Czar Par”.

 

Była również prezenterką programu telewizyjnego Polonia 1. Gościnnie wystąpiła w serialach: „Na dobre i na złe”, „Samo życie”, „Pensjonat pod Różą” czy „Barwy szczęścia”. Hanna Dunowska była chora na raka piersi. Po pokonaniu choroby podjęła pracę jako psychoterapeutka w założonym przez siebie Ośrodku Rozwoju i Psychoterapii „Przemiany”, a także wspierała ofiary przemocy.

 

JAK aipCOMMENTS