HomeUSANew York

Zmarł znany polski rzeźbiarz Andrzej Pityński, autor Pomnika Katyńskiego w Jersey City

Zmarł znany polski rzeźbiarz Andrzej Pityński, autor Pomnika Katyńskiego w Jersey City

W Stanach Zjednoczonych zmarł w wieku 73 lat znany polski rzeźbiarz Andrzej Pityński. Był autorem między innymi Pomnika Katyńskiego w Jersey City. Hołd zmarłemu oddał prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Pityński urodził się Ulanowie w obecnym województwie podkarpackim. Jego rodzice działali w antykomunistycznej partyzantce. Był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1974 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował i studiował rzeźbę. Najbardziej znaną jego pracą jest stojący na nabrzeżu Jersey City pomnik upamiętniający zbrodnię w Katyniu przedstawiający żołnierza z wbitym w plecy bagnetem. Andrzej Pityński jest również autorem pomników księdza Jerzego Popiełuszki, papieża Jana Pawła II i Marii Skłodowskiej-Curie. Zaprojektował też Pomnik Rzezi Wołyńskiej oraz Pomnik Żołnierzy Wyklętych w Jaśle, który był jego ostatnią pracą.

W 2017 roku prezydent Andrzej Duda odznaczył rzeźbiarza Orderem Orła Białego. Polski prezydent wyraził smutek po śmierci artysty. „Pogrążonych w żalu niech wspiera myśl, że Pan Profesor będzie na wieki żył w swoich dziełach” – napisał na Twitterze. Żal z powodu odejścia Andrzeja Pityńskiego wyraziła ambasada RP w Waszyngtonie oraz wiele organizacji polonijnych z USA, w tym Fundacja Kościuszkowska i Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa.

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR /Marek Wałkuski / Waszyngton/ w sk

COMMENTS