HomeKultura

Zmarł Ryszard Bugajski. Miał 76 lat

Zmarł Ryszard Bugajski. Miał 76 lat

W Warszawie, w wieku 76 lat, zmarł Ryszard Bugajski, reżyser filmowy i telewizyjny, a także pisarz i scenarzysta.

Ryszard Bugajski debiutował w 1979 roku filmem “Kobieta i kobieta”. Jego najbardziej znanym obrazem jest “Przesłuchanie” zrealizowane na początku lat 80.. Z powodów politycznych film był wyświetlany w drugim obiegu, jego premiera odbyła się dopiero w 1989 roku. Po nakręceniu “Przesłuchania” reżyser wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie realizował filmy, w tym pełnometrażowy “Clearcut” oraz seriale. Do Polski wrócił w latach 90.
Do najbardziej znanych filmów Ryszarda Bugajskiego należą też “Generał Nil”, “Układ zamknięty” i “Zaćma” z 2016 roku – ostatnie dzieło.
Reżyser miał na koncie realizacje dla Teatru Telewizji, między innymi spektakle “Po tamtej stronie świec”, “Akwizytorom dziękujemy” oraz “Śmierć rotmistrza Pileckiego”. Opublikował powieści “Przesłuchanie”, “Przyznaję się do winy” i “Sól i pieprz”.
Twórca był laureatem wielu wyróżnień, między innymi Złotego Grona w Łagowie, nagrody publiczności i nagrody specjalnej na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz nagrody Srebrny Hugo na Festiwalu Filmowym w Chicago.
W 2008 roku za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce Ryszard Bugajski został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W tym samym roku otrzymał Złoty Medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
W 2013 roku na Solanin Film Festiwal odebrał nagrodę Mocnego Solanina za “bezkompromisowe kino, odwagę, konsekwencję i determinację przy tworzeniu autorskiego kina”.
Urodził się 27 kwietnia 1943 roku w Warszawie. Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię w łódzkiej filmówce, którą ukończył w 1973 roku.

IAR/E.Porycka/E.Leo/dok

COMMENTS