Zmarł Józef Żurek, najstarszy Polak. Mieszkał w Kujawsko-Pomorskiem. Miał 108 lat [FOTO]

Zmarł Józef Żurek, najstarszy Polak. Mieszkał w Kujawsko-Pomorskiem. Miał 108 lat [FOTO]

W wieku 108 lat zmarł najstarszy Polak Józef Żurek z Czarnowa z gminy Zławieś Wielka. Pożegnanie zmarłego odbędzie się w kościele w Czarnowie 22 marca o godzinie 12.

Józef Żurek w czasie swojego długiego życia zasłużył się nie tylko mieszkańcom Czarnowa. Był między innymi jednym z założycieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Czarnowie, która została potem przeniesiona do Toporzyska. – To dla nas bardzo smutna wiadomość – mówi wiceprezes i jednocześnie naczelnik OSP w Toporzysku Mirosław Buliński. – Co jakiś czas spotykaliśmy się z Józefem Żurkiem. Pomimo swojego wieku był w imponującej formie umysłowej, z wielkim zapałem opowiadał o początkach jednostki jak i o innych przeżyciach ze swojego długiego życia. Dzięki jego opowieściom udało nam się dowiedzieć wielu szczegółów z dziejów naszej jednostki.

Życie Józefa Żurka było bardzo bogate w wydarzenia. Urodził się 31 sierpnia 1909 w Gackach. Od drugiego roku życia mieszkał w Czarnowie, gdzie jego rodzice prowadzili gospodarstwo rolne. Ukończył najpierw gimnazjum w Pelplinie, uzyskując tak zwaną małą maturę, a potem szkołę rolniczą w Kowalewie Pomorskim. Zasadniczą służbę wojskową odbył w latach 1930-1931 w Centrum Wyszkolenia Żandarmerii w Grudziądzu. 25 sierpnia 1939 został powołany do wojska do 4. Dywizji Piechoty w Toruniu. Służył w plutonie żandarmerii wojskowej. 1 września wysłany na front pod Brodnicę. Jako podoficer brał udział w bitwie nad Bzurą i tam został wzięty do niewoli. Został wywieziony do Niemiec do obozu jenieckiego, a potem pracował przymusowo w niemieckich gospodarstwach rolnych. W 1946 pierwszym transportem wrócił do Polski do Solca Kujawskiego, a później do Czarnowa, gdzie zamieszkał wraz z żoną.

Jeszcze w zeszłym roku w rozmowie z “Nowościami” podawał przepis na długowieczność. – Przede wszystkim nigdy w życiu się nie objadałem – mówił. – Bardzo lubiłem zupy, niezbyt wiele jadłem mięsa. Zawsze starałem się szanować ludzi i żyć z nimi w zgodzie – mówił dziennikarzowi “Nowości”. Dodawał, że czuje się dobrze, tylko bolą go nogi. Nie przywiązywał zbyt wielkiej wagi do tego, że jest najstarszym człowiekiem w Polsce.

 – Józef Żurek
 – Józef Żurek
 – Józef Żurek z żoną

Michał Fudali (aip)


COMMENTS

WORDPRESS: 0